Yapım firmalarının kurumsal risk yönetimi olgunluğunda risk yöneticisinin rolü
The role of risk manager for enterprise risk management maturity in construction companies
  1. Tez No: 597958
  2. Yazar: KÜBRA ARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konut Üretimi ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Risk yönetim sürecini bütüncül bir yaklaşımla ele alan kurumsal risk yönetimi (KRY), farklı sektörlerde yer edinerek daha verimli süreçlerinin yürütülmesine olanak sağlamaktadır. Sürekli olarak gelişen ve değişen yapım sektöründe, karmaşık hale gelen projeler için süre, maliyet ve kalite faktörlerinde başarıya ulaşmak sistemli ve bütünsel yönetim yaklaşımlarını gerekli kılmaktadır. Planlama, organizasyon ve yürütme süreçlerinde olası riskleri bütünsel bir bakış açısıyla yönetebilmek yapım projelerinin başarı ve verimliliği açısından kritik önem taşımaktadır. Ancak risk yönetim sürecinin önem arz ettiği bir sektör olan yapım sektöründe faaliyet gösteren kurumsal firmalarda, proje düzeyinde risk yönetiminden kurumsal risk yönetimine geçiş adımları atılmaya başlanmış olsa da, henüz yeterli olgunluk seviyesine ulaşamamıştır. Bu nedenlerden dolayı, yapım firmalarının örgütsel süreçlerine risk yönetimini bütüncül olarak ele alan kurumsal risk yönetimi yaklaşımı entegre edilmeli ve yapım firmalarının kurumsal risk yönetimi olgunluğu seviyesini yükseltmesi gerekmektedir. Bu kapsamda risk yöneticisinin varlığı, olgunluk düzeyini tanımlamakta ve belirlemekte önemli bir sağlayıcı etkendir. Yapım yönetimi literatüründe kurumsal risk yönetimi olgunluğu alanındaki çalışmalar çok az sayıda ve kısıtlıdır. Bu bağlamda bu çalışmanın temel amacı, risk yöneticisinin varlığının yapım firmalarının kurumsal risk yönetimi olgunluk düzeyine olan etkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla, yapılan kapsamlı literatür taraması sonucunda elde edilen olgunluk düzeyine etki eden altı temel faktör olan yönetim kurulu ve üst düzey yönetimin kararlılığı, kurumsal risk yönetimine sahip olma, risk tanımlama, analiz ve tepkisi, kurumsal risk yönetiminin iş süreçlerine entegre edilmesi, hedeflerin belirlenmesi ve yeterli kaynaklar temel alınarak bir anket alan çalışması düzenlenmiştir. Yürütülen çalışma sonucunda risk yöneticisi varlığının yapım firmalarında kurumsal risk yönetimi olgunluk düzeyine olan etkisi ve temel faktörlerin KRY olgunluğuna olan etki ve önem dereceleri belirlenmiş ve karşılaştırmış, kurumsal risk yönetimi olgunluk düzeyleri incelenmiş ve bu konuda yapılacak gelecek çalışmalara ışık tutmuştur.
Özet (Çeviri)
Enterprise risk management (ERM) provide a holistic approach to risk management processes which has numerous positive results in several industries. In ever-changing and ever-growing construction industry, it is important to make time, cost and quality planning to have competitive edge and requires sistematic and holistic approach. As well as managing risks that may affect these planning in getting complex construction projects is quite important for the success and efficiency of construction projects. On the other hand, even thoug there have been taken steps for passing to enterprise risk management from traditional risk management in construction industry that the risk management processes have importance, the maturity level of enterprise risk management is not sufficient yet. Because of this reason, ERM which has holistic approoach needs to be taken into the consideration for construction business and must reach a certain level of maturity for successful risk management process. In this context, presence of risk manager is an important provider for identifying and determining level of enterprise risk management maturity. The number of studies on this subject – ERM maturity level- is lack in construction management literature. Within this context, the purpose of this research is to demonstrate the effect of the presence of risk manager on the maturity level of ERM in construction companies. For this purpose, a questionnaire survey was organized that based upon of 6 key parameters affecting maturity level of enterprise risk management that are commitment of the board and senior management, enterprise risk management ownership, risk identification, analysis, and response, integration of ERM into business processes, objective stting and sufficient resources as a result of extensive literature review. At the end of the research, effect of the presence of risk manager on the maturity levels of enterprise risk management and the degree of effect and importance of factors was revealed by determinig and comparing as finding. In this study ERM maturity level of construction companies were examined and lighted the way for future studies in this topic.