Kemik metastazlarına bağlı ağrının palyatif tedavisinde Re 186 HEDP uygulaması
Theropeutic application of Re-186 HEDP in the palliation of metastatic bone pain
- Tez No: 59796
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN İBİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
8) ÖZET Ağrı paryasyonu amacıyla 8 prostat kanserli, 9 meme kanserli, 4 rektum kanserli, 2 nazofarenks kanserli, 2 akciğer kanserli ve kemik metastazı tanısıyla izlenen toplam 25 hastada, Re 186 HEDP tedavisi uygulandı. Prostat ve meme kanserlerinde %87, rektum kanserinde %75, nazofarenks kanserinde %50 oranında ağn palyasyonu saptanırken, akciğer kanserinde cevabm düşük olduğu izlendi (%10). 17 olguda bir kez tedavi uygulanırken, 8 hastada tedavi belli aralıklarla, en fazla üç kez tekrar edilmiş olup, önemli yan etki gözlenmemiştir. Trombositopeni dışında, kranial nöropati ya da başka bir yan etki, erken ve geç dönemde izlenmemiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, Re 186 HEDP kemik metastazlarına bağlı ağrının palyatif tedavisinde başarılı sonuçvermesi dışında kısa yan ömrü, uygun penetrasyonu ve uygun gama enerjisi ile görüntüleme şansı tanımasıyla önemli bir radyofarmasötik olarak belirlenmiştir. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study 25 cancer patients with bone metastases were treated with Re 186 HEDP for pain palliation. Treatment was performed one time in 17 patients and two or more in 8 patients. Success of palliation were found as 87 % for 8 patients with prostatic cancer, 87% for patients with breast cancer, 50% for 2 patients with nasopharynx cancer, 75% for 4 patients with rectum cancer. But the palliation ratio was very low for two patients with lung cancer (10%). We did not observe any important toxicity either early or late period after therapy, except one patient showing mild bone marrow toxicity. We conclude that Re 186 HEDP is a good radionuclide and may be used safely for the pain palliation of bone metastases. On the other hand, it has some advantages comparing with other radionuclides, as its short half life, gama radiation for scanning and good penetration. 70