Manyetik rezonans kolanjiopankreatografi: Tanısal değeri ve direkt kolanjografik yöntemlerle karşılaştırılması
Magnetic resonance chlangiopancreatography: Diagnostic value and comparision with direct cholangiographic
- Tez No: 59795
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA SERHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Manyetik Rezonans Kolanjiopankreatografi (MRKP) kontrast madde kullanımı veya bilier girişim gerektirmeyen yeni bir tekniktir. Bizim çalışmamızın amacı direkt kolanjiografik yöntemlerle karşılaştırarak, MRKP ile bilier sistem hakkında yeterli bilgi elde edilip edilemeyeceğinin araştırılmasıdır. 36 hasta MRKP için yağ suprese geç eko T2 ağırlıklı, iki boyutlu, alam kompansasyonu bulunan hızlı spin-eko sekansı ile incelendi. Tüm hastalarda 1 Tesla süperiletken magnet ve vücut sargısı kullanıldı. Bilier sistem çevresine saturasyon bantları konuldu ve MRKP sekansı hem koronal hem de aksiyel planlarda alındı (TR/TE= 11000/266, M=256xl 92, NEX=8). Koronal baz görüntüler“maximum intensity projection”algoritmi ile rekonstrükte edildi. Ayrıca pankreas başı ve karaciğer hilusu, aksiyel planda Tl ağırlıklı sekansla ayrıntılı olarak değerlendirildi (TR/TE=560/11, M=128x256). MRKP ile 36 hastanın 34'ünde (%94.4) diagnostik kalitede görüntüler elde edildi. ERCP denenen 34 hastanın 9'unda (%26.5) başarısız girişim ya da yetersiz görüntü saptandı. 7 hastaya PTK uygulandı. 5 hastanın hem PTK'sı hem de ERCP'si vardı. MRKP ile koledokolithiasis bulunan 25 hastanın 23'ü (%92) %100 spesifite ile değerlendirildi. Bilier obstrüksiyonun varlığı ve düzeyi 32 hastanın 30'unda gösterildi (%93.75). MRKP'nin en büyük dezavantajı girişimsel işlemlere imkan tanımamasıdır. Ayrıca yanlış negatif sonuçlardan kaçınmak için MIP rekonstrükte görüntülerle birlikte baz imajlarında incelenmesi önemlidir. Sonuç olarak, MRKP bilier sistemin incelenmesinde hassas, noninvaziv ve kolay kullanılabilir bir yöntem olup pek çok hastada noninvaziv yöntemlerin yerine veya tedavi edici direkt kolanjiografik yöntemlerin öncesinde rahatlıkla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Magnetic Resonance Cholangiopancreatography (MRCP) is a newly described technique that does not require the use of contrast agents or biliary intervention. The aim of our study was to evaluate whether MRCP can provide useful information about the biliary tract, compared with other direct cholangiography techniques. 36 patients were examined with fat saturated heavily T2-weighted, two dimensional, flow compansated, multislab fast spin-echo sequence for MRCP. All patients were studied with a IT superconducting magnet by using body coil. MRCP sequence acquired in coronal and axial planes. Saturation bands were used all around the biliary system (TR/TE= 11000/266, M=256xl92, NEX=8). Coronal images were post-processed with the maximum-intensity-projection (MO*) algorithm. In addition an axial T 1 -weighted sequence was acquired for detailed examination of pancreatic head (TR/TE= 560/1 1, M=128x256). Diagnostic MR images were obtained in 34 (%94.4) of 36 patients. ERCP was unsuccesful or nondiagnostic in 9 of the 34 patients (%26.5). PTC was applied to 7 patients. 5 patients had both ERCP and PTC. Choledocholithiasis was correctly evaluated by MRCP in 23 of 25 patients(%92) with a %100 specifity. The presence and the level of the biliary obstruction were accurately shown in 30 of 32 patients with MRCP (%93.75). The main disadvantage of MRCP when compared to ERCP or PTC is that it does not allow any interventional therapeutic procedures. One should examine the source images and the MIP reconstructions together to avoid false negative results. In conclusion, MRCP is shown to be a very sensitive; easy to perform and noninvasive technique in the evaluation of the biliary tree and it can be used in many patients when invasive techniques are difficult or before therapeutic direct cholangiographic procedures.