Design and implementation of a parabolic trough collector system
Parabolik oluklu güneş kolektörü sisteminin tasarımı ve uygulanması
- Tez No: 597967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BEDİR, PROF. DR. GÜNAY ANLAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Küresel ısınmanın iklim üzerindeki etkisiyle birlikte çoğu ülke yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgilenmekte ve güneş enerjisi sonsuz kaynağıyla bu enerji kaynaklar arasında en umut verici olanıdır. Bu farkındalıkla, giriş ve çıkış sıcaklıklarını ölçmek, ısıl ve optik verimi, faydalı enerjiyi ve ısı kaybını hesaplamak amacıyla kampüste bulundan parabolik oluklu güneş kolektörü için laboratuvar ölçeğinde bir sistem tasarlandı ve kuruldu. Sistemde çift serpantinli boyler ısı deposu olarak kullanıldı. Ayrıca güneşin aynalara geliş açısını azaltmak ve günlük hareketini takip etmek için güneş takip sistemi kullanıldı. Deneyler Boğaziçi Üniversitesi'nin Sarıtepe Kampüsü'ndeki Boğaziçi Üniversitesi Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Laboratuvarında gerçekleştirildi. Deneyler sonucunda maksimum sıcaklık saat 14:20 de 65.25°C ve maksimum verim saat 15:30 da %14.5 olarak bulundu. Ayrıca sıcaklık 60°C civarında iken alıcı tüpte geçiş akışı ve türbülanslı akış gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
With the effect of global warming on weather, most countries are interested in renewable energy sources and solar energy is the most promising one among others with an endless source. With this awareness, a lab scale test setup with an existing parabolic trough solar collector was designed and implemented with the aim of measuring inlet and outlet temperatures from the collector to calculate the thermal efficiency, useful heat gain, heat loss, and optical efficiency. A boiler was used as thermal storage with its two coils inside. Also, a solar tracking system was put into practice to follow the movement of the Sun to decrease the angle of incidence. The experiments were performed at Boğaziçi University Renewable Energy Technologies Laboratory on Sarıtepe Campus. As a result of experiments, maximum temperature and maximum thermal efficiency are found to be 65.25°C at 3.20 P.M. and 14.5% at 3:30 P.M. Moreover, the transition and turbulent flow are observed in the receiver at around 60°C.