Gogol'ün 'Burun' adlı öyküsünün Stanislavski'nin fiziksel eylem yöntemi ile sahneye uyarlanması
The stage adaptation of the story of Gogol's nose with the physical action method of Stanislavski
- Tez No: 598042
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Dramatik Sanatlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Stanislavski'nin“Fiziksel Eylem Yöntemi”nin evriminigöstererek rejisörün çalışmasının her etabında nasıl kullanıldığı incelenmiştir.Yöntemin unsurlarından üst amaç belirleme, verili koşullar ve beş olaylı analizyöntemi detaylı olarak anlatılacaktır. Bu incelemeler Knebel'in Fiziksel EylemlerYoluyla Oyunun ve Rolün Analizi ve Tostonogov'un Rejisörün Sanatı adlıkitaplar esas alınarak yapılmıştır. Ayrıca yöntemin bir uygulaması olarak Gogol'ünBurun öyküsünün sahneye uyarlanması süreci yönteme bağlı olarak aktarılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, Stanislavski's“Method of Physical Action”s evolution wasexamined and how the director was used in every stage of his work. The mainobjectives of the method will be explained in detail, upper purpose, the proposedconditions and the five-event analysis method will be explained in detail. Theseanalysis were based on Knebel's Analysis of a Play and Role Through PhysicalAction and Tostonogov's Director's Art. In addition, the process of adapting the storyof the Nose story of Gogol as an application of the method will be transferreddepending on the method.