Patateste fizyolojik özellikler ile diğer tarımsal ve kalite özellikleri arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 7829
  2. Yazar: CANER ARCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN B. YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
- 89 - VI. ÖZEL» Üç patates genotipiyle yürütülen bu araş t ırmada iki- fark lı lokasyonda bitki boyu, ana cap sayısı yan dal sayısı, atolon sayısı, sap ağırlığı, kök ağırlığı, toprak yüzeyini kaplama gibi fizyolojik özeli ilci er ile bitki başına düşen yumru sayısı ve yumru ağırlığı, parcel verini ve yumru büyüklüğü gibi t ar ım sal özellikler ve kuru madde gibi kalite özelliği iki yıl süre ile incelenmiştir. Farklı lokasyon ve yıllarda edinilen veriler varyans ana lizinde incelenmiş ve öz ellikler arasındaki korelasyonlar genel olarak ve çeşitlere bağımlı olarak saptanmıştır. fizyolojik özelliklerin ortalama değerleri çeşitler bazın da yer ve yıllara göre çizilgeler halinde hazırlanıp karşılaş tırmalar yapılmıştır. Arastırma bulgularına, göre fizyolojik özelliklerin çeşit x yer, yüzde olarak kurumadde miktarının çeşit x yer ve çeşit x yıl interaks iyonlarından etkilenmesine karşılık incelenen ta rımsal özelliklerde çeşit x yer, çeşit x yal ve çeşit x yer x yıl' interak s iyonlar inin önemli olduğu saptanmıştır. Bu yaklaşımda üçlü interaksiyonun. önemli görüldüğü özellik lerde patates dene melerinin ikiden fazla yıl ve lokasyonda yürütülmesi uygun gö rülmüştür. Üç farklı karakter gurubu incelendiğinde bitki başına yumru ağırlığı ile bitki boyu ve toprak yüzeyini kaplama ara sında önemli ve pozitif yönde ilişkiler saptanmıştır. Bitki bo yu ve toprak yüzeyini kaplama özelliğiyle parsel verimi arasın da da benzer ilişkiler belirlenmiştir. Diğer önemli bir bulgu-90 - ise kurumadde oranıyla fizyolojik özellikler arasında önemli bir korelasyonun bulunmayışıdır. Çeşitlerde ayrı ayrı yapılan değerlen dirmelerde de kur umadde oranıyla fizyolojik özellikler arasında önemsiz ve genelde negatif korelasyonların varlığı dikkati çekmiş tir. Farklı olarak Russet Bur bank çeşidinde stolon sayısıyla kuru madde oranı arasında önemli bir negatif korelasyon ( r= -0,64) saptanmıştır. Sonuç olarak patateste özellikle % kuru madde ve tarımsal özelliklerin değerlendirilmesinde 2 den fazla lokasyon ve 2 den fazla yıllık denemelere dayalı ortalamalarının kullanılması gerek mektedir.
Özet (Çeviri)
- 91 - VII. SUMMARY In this study, tjiree potato genotypes were evaluated and compared (with) in terms of physiological characteristics such as plant height, number of main stems, number of secondary.stems, number of stolons, stem weight, root weight and ground cover; agricultural traits such as single plant tuber.yield, number of tubers per plant, tuber mean weight and yield per plot; and a quality characteristic dry matter content at two locations for two years. The data obtained were analyzed statistically and the simple correlation coefficients among the characteristics were calculated. The results showed that the interactions between genotype and location for physiological characteristics; the inter - actionu between gonotypu and location; gonol,ypu and.year for dry matter content and the interactions among of genotype x location, genotype x year and genotype x. year x location for agricultural traits were found to be highly significant. These findings indicated that the characteristics for which the second order interactions were significant, should be evaluated at more than 2 locations for more than 2 years. When the corelations coefficients among the traits were evaluated the following conclusions could be drawn: There were significant and positive correlations between plant tuber yield and plant height and plant tuber yield and ground cover. The similar relationships were observed between plant height and plot yield, ground cover and plot yield.- 92 - Any significant relationship between dry matter content and physiological traits studied could not be found since nonsignifi cant and negative in sign correlations coefficients obtained among these traits. In addition it, a significant and negative correlation coef ficient ( r= -0,64) between the number of stolons and dry matter content was found in cultivar Russet Durban!:. It could be concluded that physiological and agronomical traits should be evaluated by analyzing the means of the experi ments based on multiple locations and years in potato.