Gümüşi ıhlamur (Tilia tomentosa Moench)'da farklı aşılama yöntemleri ve zamanların aşı başarısına etkisinin belirlenmesi
The determition of effects of different grafting methods and times applied in silver linden (Tilia tomentosa Moench)
  1. Tez No: 598048
  2. Yazar: AHMET TURAN TURNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN AYAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Türkiye bazı odun dışı orman ürünlerinin üretimi bakımından da ilk sırada yer almaktadır. Bu ürünlerin en kıymetli olanlarından biri de ıhlamurdur. Ihlamur üretimin büyük bir kısmı, ekolojik isteklerinin çok uygun olduğu Bursa ve Yalova illerinden karşılanmaktadır. Bursa Orman Bölge Müdürlüğü zengin bir ekolojik çeşitliliğe sahiptir. Bu zenginliğin içerisinde ekonomimize, orman halk ilişkilerine önemli katkılar sağlayan ıhlamur, doğal olarak yetişmesine uygun alanlara sahiptir. Ihlamur ağacından endüstriyel odun olarak yararlanıldığı gibi çiçeğinden de yararlanılmaktadır. Ihlamur ormanlarının sosyal, kültürel ve estetik fonksiyonları yanında ıhlamur çiçeği üretiminin Bursa ekonomisine olan katkısı küçümsenemez. Faydalanmanın sürdürülebilmesi için ormanların korunması ve geliştirilmesi, ıhlamur çiçek potansiyelinin artırılması, üretim ve faydalanma konusunda yerel halkın bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Ekolojisine uygun alanlarda daha verimli ve kaliteli çiçek elde edilebilecek saf ıhlamur ormanları kurulabilmesi için öncelikle doğal popülasyonların taranarak çiçek kalitesinin belirlenmesi ve klonal yolla elde edilecek fidanlarla ıhlamur plantasyonlarının kurulması zorunluluk arz etmektedir. Çelikle üretimde yaşanan zorluklar nedeniyle, fidan üretiminin aşılama yoluyla yapılması projenin konusunu oluşturmuş, farklı aşı yöntemleri ve farklı zamanlarda aşılama çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Araştırmada; 20 Mart ile 20 Eylül arasında 10 farklı zamanda uygulanan yarma kalem aşısı ve yonga göz aşılarında; en yüksek aşı tutma zamanının 20 Mart olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kalem aşısında %57 yonga göz aşısında ise %29'luk bir başarı sağlanmıştır. T göz aşı yönteminde, altlığın kabuk vermemesinden dolayı uygulama yapılamamıştır.
Özet (Çeviri)
Türkiye ranks first in terms of production of some non-wood forest products. One of the most valuable of these products is linden. Most of the linden production is met from Bursa and Yalova provinces where their ecological demands are very suitable. Bursa Regional Directorate of Forestry has a rich ecological diversity. This richness of our economy, forest public relations which makes significant contributions to the linden, it has naturally suitable areas to grow. The linden tree is used as an industrial wood and as a flower. In addition to the social, cultural and aesthetic functions of linden forests, the contribution of linden flower production to the economy of Bursa cannot be underestimated. In order to continue to benefit are required protection and development of forests, increasing the potential of linden flowers, raising awareness of the local people in production and utilization. In order to establish pure linden forests which can be obtained more efficient and high quality flowers in areas suitable for ecology first of all natural populations should be screened and the flower quality should be determined. In addition, it is necessary to establish linden plantations with the seedlings to be obtained by clonal means. Due to the difficulties encountered in the production resources, the production of seedlings through grafting has constituted the subject of the project. Besides, different grafting methods and grafting studies were carried out at different times. In the study; It was determined that the highest grafting time was 20 March for the scion and chip grafting applied at 10 different times between 20 March and 20 September. In addition, 57% of scion grafting and 29% of chip grafting were achieved. In the T bud grafting method, the application could not be performed due to the unavaible raising of rootstock bark.