Lise 9.sınıf öğrencilerinin internetin cazibesi ve erteleme davranışları ile akademik başarılarının analizi
Analysis of academic success among high school 9th graders in relation to internet affinity and procrastination behaviors
  1. Tez No: 598049
  2. Yazar: CEMİL BİRKAN AYLANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİBAN BETÜL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise 9.sınıf öğrencilerinin internetin cazibesi ve erteleme davranışları ile akademik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada, genel tarama ilişkisel modeli benimsenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Üsküdar ilçesindeki resmi ortaöğretim kurumlarından seçilen altı farklı okulda 9.sınıf seviyesinde öğrenim gören 724 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Yılmaz (2015) tarafından geliştirilen“İnternetin Cazibesi Ölçeği”ve Uzun Özer (2003) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Tuckman Erteleme Ölçeği”kullanılmıştır. Öğrencilerin akademik başarıları için TEOG puanları temel alınmıştır. Araştırmada erteleme davranışı ile internetin cazibesi arasında pozitif yönde orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bulgulara göre internetin cazibesi, erteleme davranışının yaklaşık %13,6'sını açıklamaktadır. Yüksek akademik başarıya sahip öğrencilerin daha fazla erteleme davranışı sergilediği ve akademik başarının erteleme üzerinde küçük-orta büyüklükte etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Yapılan karar ağacı analizi internetin cazibesi ve erteleme davranışı puanları ile bilgisayarı düzenli kullanmaya başlama yaşının akademik başarı üzerinde belirleyici olduğu görülmüştür. Lise 9. sınıf öğrencilerinin bilgisayara sahip olması, bilgisayarı düzenli kullanması ve öğrencilere aileden internet kullanımı için sınır getirilmesinin akademik başarı üzerinde bir etkisi tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between internet affinity, procrastination behaviors and academic success among high school students. For this purpose, relational survey model were employed in the study. The sample for this study consisted of 724 9th grade students coming from six different schools in Üsküdar province of Istanbul during the 2016-2017 academic year. The data was gathered through Personal Information Form developed by the researcher, Internet Affinity Scale developed by Yılmaz (2015) and Tuckman Proscrination Scale adapted into Turkish by Uzun Özer (2003). 'Transition from primary to secondary education (TEOG)' exam scores were used as the basis for students' academic success.