Ergenlerde sanal sosyal destek, umut ve öznel iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationship between online social support, hope and subjective well-being levels in adolescents
- Tez No: 949486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bireylerin beden ve ruh sağlığı üzerinde zorlayıcı yaşam olayları karşısında koruyucu ve tampon bir etkisi olan sosyal destek düzeyi, sağlık, psikoloji, sosyoloji ve eğitim gibi çeşitli alanlarda araştırılmıştır. Sosyal destek kavramı, öncelikle algılanan sosyal destek kavramına evrilmiş, internetin ve sosyal ağların gelişimiyle de sanal sosyal(online/çevrimiçi) destek kavramına evrilmiştir. İnternette yoğun bir süre geçiren ve sosyal ağları aktif kullanan gençler, Covid-19 pandemisi gibi dönemlerde sanal ortamlara daha çok başvurmuştur. Gençlerin ruh, beden, zihin ve sosyal gelişimleri yönünden sanal sosyal destek çalışmalarına ihtiyaç duyulmuştur. Bu araştırmanın temel amacı ergenlerde çeşitli demografik, umut ve öznel iyi oluş değişkenleri açısından incelenmesidir. Genel tarama modellerinden, ilişkisel tarama yöntemi kullanılarak, Kırşehir ilinde bulunan, çeşitli lise türlerinde okumakta olan, hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıf düzeylerindeki 542 lise öğrencisi (390 kız öğrenci, 152 erkek öğrenci) ile çalışılmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Sanal Sosyal Destek Ölçeği (SSDÖ), Sürekli Umut Ölçeği (SUÖ) ve Ergen İyi Oluş Ölçeği (EİOÖ) kullanılmıştır. Veriler yüz yüze ve online ortamlarda toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS-23 programı kullanılmış, T testi, Varyans Analizi, Tukey Testi, Games-Howell Testi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, Hiyerarşik Regresyon Analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada sanal sosyal destek düzeyi bağımsız değişkendir. Demografik değişkenler ile umut ve öznel iyi oluş düzeyleri ise bağımlı değişkendir. Demografik değişken olarak cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, lise türü, internet kullanım süresi, sosyal medya hesap sayısı incelenmiştir. Cinsiyete göre erkek öğrencilerin, yaşa göre 16 yaşındaki öğrencilerin lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Sınıf düzeyi, okul türü, internet kullanım süresi, sosyal medya hesap sayılarına göre farklılıklar görülse de anlamlı düzeyde değildir. Sürekli umut düzeyi arttıkça lise öğrencilerinin sanal sosyal destek düzeyleri de anlamlı düzeyde artmaktadır. Öznel iyi oluş düzeyleri arttıkça lise öğrencilerinin sanal sosyal destek düzeyleri ise düşük düzeyde artmaktadır. Literatür incelendiğinde araştırma bulgularımızı destekleyen ve farklılaşan sonuçlar bulunmuş ve tartışılmıştır. Sanal sosyal destek kavramının yeni çalışılmaya başlanması, literatürde kısıtlı çalışmaların olması gelecek çalışmalar için örnek olabilir. Günümüzde internetin ve teknolojinin gelişmesiyle gençlerin günlük hayatının ayrılmaz bir parçası olan sanal ortamlar aracılığıyla elde edilen sanal sosyal destek kavramına okul rehberlik çalışmalarında yer verilebilir. Sonuçların genellenebilirliği ve gençler için planlanacak çalışmaların verimli olması için farklı öğrenci gruplarıyla ve uzun soluklu çalışmalar önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The level of social support, which has a protective and buffer effect on the physical and mental health of individuals against challenging life events, has been researched in various fields such as health, psychology, sociology and education. The concept of social support has evolved into the concept of perceived social support, and with the development of the internet and social networks, it has evolved into the concept of online social support. Young people who spend a lot of time on the internet and actively use social networks have applied to online environments more during periods such as the Covid-19 pandemic. Online social support studies have been needed in terms of the spirit, body, mind and social development of young people. The main purpose of this study is to examine adolescents in terms of various demographic, hope and subjective well-being variables. The study was conducted with 542 high school students (390 female students, 152 male students) from various types of high schools in Kırşehir province at the levels of preparatory, 9th, 10th, 11th and 12th grades by using the relational screening method, one of the general screening models. Personal Information Form, Online Social Support Scale (SSDS), Trait Hope Scale (HSS) and Adolescent Well-Being Scale (ABSS) were used to collect the data. Data were collected in face-to-face and online environments. In the analysis of the data, SPSS-23 programme was used and t-test, Analysis of Variance, Tukey Test, Games-Howell Test, Pearson Product Moment Correlation Analysis, Hierarchical Regression Analysis methods were used. The level of online social support is the independent variable in the study. Demographic variables and hope and subjective well-being levels are dependent variables. As demographic variables, gender, age, grade level, high school type, internet usage time, number of social media accounts were analysed. A significant difference was found in favour of male students according to gender and 16-year-old students according to age. Although differences were observed according to class level, school type, internet usage time, number of social media accounts, they were not significant. As the level of trait hope increases, the online social support levels of high school students also increase significantly. As subjective well-being levels increase, high school students' online social support levels increase at a low level. When the literature was examined, results supporting and differing from our research findings were found and discussed. The fact that the concept of online social support has just started to be studied and there are limited studies in the literature can be an example for future studies. The concept of online social support obtained through online environments, which is an integral part of the daily life of young people with the development of the internet and technology today, can be included in school guidance studies. For the generalisability of the results and the efficiency of the studies to be planned for young people, long-term studies with different student groups can be recommended.