Farklı yetişme koşullarında yetişen bazı herdemyeşil geniş yapraklı bitkilerde yaprak mikromorfolojik ve anatomik karakterlerin değişimi
Variation of leaf micromorphological and anatomical characters in some evergreen leafy plants growing in different growing conditions
- Tez No: 598078
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Türkiye bulunduğu coğrafya açısından çeşitli iklim özelliklerine sahiptir. Coğrafi konum, çeşitli iklim ve topoğrafya özellikle de yükseklik ve bakı şartına bağlı olarak bitki çeşitliliği açısından 3 farklı fitocoğrafik bölgeye ayrılıyor. Oluşan bu bölgeler Avrupa-Sibirya, Akdeniz ve İran-Turan fitocoğrafik veya floristik bölgeleridir. Üç iklim tipinin karakteristikleri oldukça birbirinden farklıdır. Buralarda yetişen bazı bitki örnekleri ile çalışmalar yapılacaktır. Hakim olan bu iklim tiplerinin bulunduğu bazı şehirlerden iki tür örnek alınacaktır. Yaprak yüzeyleri ve odun anatomik yapılarında meydana gelen farklılıklar ölçülecektir. Çalışma Kastamonu, Antalya ve Eskişehir illerinden alınan örneklerle yapılacaktır. Çalışmaya konu olan türler ise Nerium oleander ve Rosa dır. Çalışmada yetişme yeri koşullarının türlere etkisinin ortaya konulması, Kastamonu Üniversitesi Merkezi Laboratuvarında bulunan elektron mikroskobu (SEM= Scanning Electron Microscope) ile yapılacaktır. Ayrıca anatomik karakterlerden ise lif uzunluğu, lif genişliği, lümen genişliği, hücre çeper kalınlığı, elastiklik, keçeleşme, rijidite, Runkel, F faktörü, Mühlstep sınıflandırmaları belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Turkey has a wide variety of climatic characteristics because of the geographical location. Geographical location, various climates and topography of Turkey are divided into three different phytogeographical regions in terms of plant diversity, depending on, in particular, height and solar orientation. These regions are the Euro-Siberian, Mediterranean and Iran-Turan phytogeographical or floristic regions. The characteristics of the three climate types are quite different. Some plant specimens that grow here will be studied. There are 2 types of cities that will be selected from the cities where these climate types are dominant. Differences that occur in leaf surfaces and wood anatomical structures will be measured. The work will be done with samples taken from Kastamonu, Antalya and Eskişehir. The subjects to study are Nerium oleander and Rosa The effect of growth conditions on species in the study shall be determined by electron microscopy (SEM= Scanning Electron Microscope) at the Central Laboratory of Kastamonu University. In addition, fiber length, fiber width, lumen width, cell wall thickness, elasticity, felting, rigidity, Runkel, F factor, Mühstep classification will be determined from the anatomical characters.