Farklı yetişme koşullarında yetişen bazı odunsu türlerde yaprak mikromorfolojik ve odun anatomik karakterlerinin değişimi
Change of micromorphological and wood anatomic characteristics in some wood species growing in different culture conditions
  1. Tez No: 623179
  2. Yazar: MUHAMMET YARDIMCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ülkemiz konumu itibariyle iki kıta arasındaki bir geçiş bölgesi konumundadır. Türkiye'nin orta kuşakta yer alması sebebiyle dört farklı mevsimin yaşanması ve kısa mesafelerde değişen yeryüzü şekilleri iklim çeşitliliğini oluşturmaktadır (Erdebil vd., 2019). Ülkemizdeki bu coğrafik çeşitliliğin farklı yetişme ortamlarına adapte olmuş bitkiler açısından elverişli olması ülkemizi tür çeşitliliği bakımından zenginleştirmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'nin 3 fitocoğrafik bölgesinde bulunan bazı odunsu türlerin yaprak mikromorfolojik ve dal anatomik farklılıkları Acer negundo L., Berberis thunbergii DC., Populus alba L. ve Rhus coriaria L. türleri üzerinde araştırılmıştır. Ölçümler her bölgeden alınan türler üzerinde ayrı ayrı yapılmıştır. Odun örneklerinin maserasyon işleminde Spearing ve Isenberg (1947) tarafından geliştirilen Klorit yöntemi kullanılmıştır. Türler arasındaki farklılıklar mikroskop üzerinde incelenerek MShot Digital Imaging System programı yardımıyla belirlenmiştir. Bu veriler doğrultusunda keçeleşme oranı, elastiklik katsayısı, rijidite katsayısı, mühlstep oranı, runkel oranı, F faktörü gibi değerler elde edilmiştir. SPSS programı ile varyans analizi yapılmıştır ve çıkan sonuçlara duncan testi uygulanmıştır. Ayrıca türlerin stoma özellikleri incelenmiştir. Bölgelere göre stoma yapıları arasındaki farklılıklar stoma eni ve boyu, stomapor eni ve boyu ve stoma yoğunluğu gibi veriler incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre Türkiye'nin 3 fitocoğrafik bölgesinden toplanan türler arasında yaprak mikromorfolojik ve odun anatomik karakterleri arasında En az %95 güven düzeyinde istatistiksel olarak farklılıklar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country is a transition region between two continents. To live in Turkey due to take place in four different seasons of the middle generation and changing landforms in short distance form the climate diversity (Erdebil et al., 2019). The fact that this geographical diversity in our country is suitable for plants adapted to different growing environments has enriched our country in terms of species diversity. In this study, Turkey's third leaves of some woody species found in micromorphological and branches Phytogeographic anatomical differences Acer negundo L., Berberis thunbergii DC., Populus alba L. and Rhus coriaria L. was investigated on species. Measurements were made on species taken from each region separately. Chlorite method developed by Spearing and Isenberg (1947) was used for maceration of wood samples. The differences between the species were examined on a microscope and determined with the help of MShot Digital Imaging System. According to these data, values such as felting ratio, elasticity coefficient, rigidity coefficient, engine ratio, runkel ratio, F factor were obtained. Analysis of variance was performed with SPSS program and duncan test was applied to the results. In addition, stoma characteristics of the species were examined. Differences between stoma structures according to regions were examined such as stoma width and length, stoma pore width and length, and stoma density. According to the findings between species collected from three phytogeographical regions of Turkey as statistical differences were observed. At least 95% confidence level.