The influence of SETA's intellectual position in legitimizing The JDP's heritage restoration project in the middle east throughout the 2010s
SETA'nın entelektüel konumunun Ak Parti'nin 2010'dan bu yana Ortadoğu miras restorasyon projesini meşrulaştırmasına etkisi
  1. Tez No: 598099
  2. Yazar: SETENAY DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHLÜL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, hükümetlerin savunuculuğunu da üstlenebilen araçlar olarak kabul edilen düşünce ve strateji kuruluşlarının politikada rolü Bourideu'nün sosyolojisi ile açıklanmıştır. Politik karar alma ve uygulama süreçlerinde etki yaratan düşünce kuruluşunun ne anlama geldiği, düşünce kuruluşlarının meşrulaştırıcı etkisi Bourduie'nün alan teorisi ile ilişkilendirilerek ele alınmıştır. Düşünce kuruluşlarını işleyiş şekilleri Türk politika tarihinin kimlik politikaları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Düşünce kuruluşlarının serüvenine, amaçlarına ve rollerine yer verilen çalışmada dış politika için önemli bir araç olan analizlerinin hangi amaçlar doğrultusunda kullanıldığına değinilmiştir. Çalışmada, bir düşünce kuruluşu olarak Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nın (SETA) dış politikadaki yeri tartışılmış, rapor ve analizlerinin etkileri dış politika kapsamında değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, düşünce kuruluşlarının dış politikadan bağımsız hareket etmedikleri, çeşitli politikaların uygulanmasın-da/meşrulaştırılmasında ve dış politika faaliyetlerinde hükümetlere yardım eden aktörlerden oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study problematizes the role of think-tanks in politics as an advocation tool for government policy, by the help of Bourdieu's sociology. The study discusses various approaches to define functions of think-tanks and their influence in the processes of policy and decision-making processes. As a theoretical contribution, the thesis focuses on impact of think-tanks as a tool for legitimizing government policy by employing French sociologist Pierre Bourdieu's concepts of cultural capital, symbolic power, and field . The thesis analyses function of a particular think tank, Foundation for Political, Economic and Social Research (SETA), in making pro-Islamic identity politics of the Turkey's Justice and Development Party (JDP) in the Middle East throughout 2010's. In this context, role of a think-tank is unraveled in relation to its influence in the making of government's foreign policy. SETA's case is chosen as exemplary of this process. Through the examination of reports and other published documents, influence of the organization becomes quite clear in helping making of government's foreign policy. However the thesis study argues that think-tanks are not independent actors in terms of policies that they contribute, they rather help governments in legitimizing their policies and actions.