Seramik sanatında kadın figürü bağlamında özgün uygulamalar
Original applications in the context of female figure in ceramic art
- Tez No: 598100
- Danışmanlar: DOÇ. UFUK TOLGA SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada sanata büyük ölçüde konu olmuş kadın figürü, son yıllarda yaygın olan meme kanseri sonucu tek memesi deformasyona uğramış kadın vücudu özgün bir biçimde seramik sanatıyla yorumlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde kadının tarih öncesi dönemlerde sanatın içerisindeki konumu üzerine görüşler sunulmuştur. İkinci bölümde ise sanat akımlarında dönemin sanatçılarının kadın figürü bağlamında yaptıkları çalışmalar incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise kadının meme kanseri sonucu tek memesini kaybetmesi gözleme ve düşünsel bir temele dayandırılarak ve plastik bir kaygı da gözetilerek seramik formlarda sanatsal bir dille ifade edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The female figure has often been a source of inspiration of the arts. In this dissertation, the female body is deformed as result of breast cancer which is common in recent years has interpreted in an original form of ceramic art. In the first part of the study it's been discussed the role of women in the arts in the prehistoric period. In the second section, the artists working on the female figure of various art movements are examined. Last section is intended to express self examination, observation and aesthetic concerns of women suffering breast cancer based on a philosophical perspective. Breast cancer is intended to express artistically in ceramic forms by considering plastic concerns.