İstanbul ilinde bağımlılıkla mücadele ve danışma birimlerine başvuran ve madde bağımlısı yakını olan ailelerin madde bağımlılığına ve tedaviye ilişkin algılarının incelenmesi
  1. Tez No: 598124
  2. Yazar: MEHLİKE SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BELMA GÖLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Madde bağımlılığı, dünyada olduğu gibi ülkemizde de günden güne artan bir grafikle en önemli sağlık sorunlarından birisi olmayı sürdürmektedir. Son yıllarda konuyla ilgili gerek madde bağımlısı kişiler gerekse aileleriyle yapılan araştırmalar da çoğalıp yaygınlaşmıştır. Bağımlılık sadece madde kullananı değil, bireyin tüm sosyal çevresini; aile ve arkadaşlarını da etkilemektedir. Ailelerin tedavi sürecine katılmaları ve değişim göstermeleri madde kullanan bireylerin değişim göstermeleri ve bağımlılıklarıyla daha sağlıklı bir biçimde baş edebilmeleri için önemli bir destekleyici unsurdur. Bu sebeple madde bağımlısı yakınları bulunan ailelerin içinde bulundukları durumların ve algılarının anlaşılmasının bağımlılıkla mücadeleye olumlu yönde katkı sağlayacağı inancındayım. Bu tez çalışmasında amaç, madde bağımlısı yakını olan ailelerin madde bağımlılığına ve tedavisine ilişkin algılarının incelenmesidir. Araştırma, İstanbul ilinde hizmet vermekte olan bazı 'Bağımlılıkla Mücadele ve Danışma Birimleri'ne başvuruda bulunmuş ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 52 aile yakını ile yüz yüze görüşülerek yapılmıştır. Ailelerin bir hastalık olarak madde bağımlılığını nasıl algıladıkları, bağımlılık sebebiyle ne tür problemlerle karşılaştıkları ve tedavi ile ilgili neler düşündükleri öğrenilmeye çalışılmıştır. Görüşmelerde araştırmacı tarafından hazırlanan 'Aile Görüşme Formu' kullanılarak veri elde edilmiş ve analizleri yorumlanmaya çalışılmıştır. Tez çalışmasının sonucunda ailelerin çoğunun madde bağımlılığının, bir hastalık olduğunun farkında oldukları, tedavi olmazsa yakınlarının hayatını kaybedeceğinden ve kendilerine zarar vereceğinden endişe duydukları ve yakınlarının çoğunlukla arkadaş çevresi nedeniyle madde kullandığını düşündükleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Substance dependence has been remaining a challenge as an important health problem globally. Investigations on both substance dependant and his/her family become widespread. Dependence effects not only the dependant but also the family and those who are affiliated. Therefore implication of the family to the treatment is an supportive factor for the dependant in order to get through dependence in a healthy way and to make a change. I believe that understanding the conditions and perceptions of the family and friends, contributes the struggle with the dependence. The target of this study is to investigate perceptions of the dependant's family about substance dependence and treatment methods. During the study, 52 volunteer families who applied Bağımlılıkla Mücadele ve Dayanışma Birimi ( Fight Against Dependence And Consultation Unit) in Istanbul, have been interviewed. These interviews were based on what family percepiton about dependence as a disease, what kind of a problem they struggle and what they think about the treatment. Family Interview Form is used to get the dataand is analysed to interpret. As a conclusion of the study; the family of the dependant realises and worries that dependence is a kind of a disease which may cause self harm, and even death unless dependant is not involved in the treatment and mostly effected by his/her friends.