Doğrudan absorpsiyon için nano akışkan kullanarak konsantre güneş kolektörünün performans analizi
Performance analysis of concentrated solar collector using nano fluid direct absorption
  1. Tez No: 598144
  2. Yazar: SALIM MADALLAH MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER DİNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Güneş enerjisi, insanların ısıl enerji alanında ihtiyacını karşılayan, yenilenebilir enerji kaynaklarındandır. Parabolik oluk tipi güneş kolektörü (PTGK) ise en verimli olanlardan biridir. Bu çalışmada, PTGK'nde, 2 tip alıcı ve 2 tip nano akışkan kullanılarak sistemin performansı (ısıl verim) deneysel olarak incelenmiştir. Alıcı tipleri helisel bakır borulu ve düz bakır borulu alıcıdır. Nano malzemeler ise Çok Duvarlı Karbon Nanotüp (MWCNT) ve nano bakıroksit (CuO)'tir. Deneysel sonuçlar birlikte analiz edildiğinde, hacimsel debinin artması ısıl verimi arttırmıştır. Nano akışkansız helisel borunun ısıl verimi saat 13:00' de % 26'ya kadar yükselirken, düz boru kullanıldığında ısıl verim saat 12: 30'da % 20'e kadar yükselmiştir (90 L/h hacimsel debi için). MWCNT'lü nano akışkan kullanılan sistemin ısıl verimi, CuO'li nano akışkan kullanılan sistemin ısıl verimden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. 90 L/h hacimsel debide, MWCNT'lü nano akışkanlı helisel borulu PTGK'nün ısıl verimi saat 13:00'da % 47 artarken, düz boru kullanıldığında ısıl verim saat 12: 30'da % 34 artmıştır. Tüm sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde, PTGK'nde MWCNT'lü nano akışkan ve helisel bakır borulu alıcı kullanılması, parabolik oluk tipi güneş kollektörünün ısıl verimini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Solar energy is a renewable energy source that meets the needs of people in the field of thermal energy. The parabolic trough type solar collector (PTSC) is one of the most efficient. In this study, the performance of the system (thermal efficiency) was investigated experimentally by using 2 types of receiver and 2 types of nanofluid in PTSC. Receiver types are helical copper tube and flat copper tube receiver. Nano materials are Multi-Walled Carbon Nanotube (MWCNT) and nano copper oxide (CuO). When the experimental results were analyzed together, the increase in volumetric flow rate increased the thermal efficiency. While the thermal efficiency of without nanofluid helical pipe increased to 26 % at 13:00 hours, the thermal efficiency increased up to 20 % at 12:30 hours when using straight pipe (for 90 L/h volumetric flow rate). It was determined that the thermal efficiency of the system using nanofluid with MWCNT was higher than that of the system using nanofluid with CuO. While the thermal efficiency of PTSC with nanofluid helical pipe with MWCNT increased by 47% at 13:00 hours, the thermal efficiency increased by 34 % at 12:30 hours using straight pipe. When all the results were evaluated together, the use of nanofluid and helical copper tube receiver with MWCNT increased the thermal efficiency of the PTSC.