Kaynak kişilerin icrası ile derleme / notaya alım sürecinde ortaya çıkan farklılıklar - Aşık Veysel Şatıroğlu örneği
Occurred differences between process of compilation / notation stage and the source persons performance - Aşik Veysel Şatiroğlu example
- Tez No: 598149
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müzikleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 691
Özet
Geleneksel Halk Müziği üzerine Cumhuriyet dönemi ve sonrasında bir çok derleme ve araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar ilk olarak 1915 ve 1916 yıllarında başlamış,“Halk musikisi”ve“Halk ezgilerinin derlenmesi”üzerine makaleler yazılmıştır. 1920 ve 1922 yılları arasında ise Halk müziğinin derlenmesi hakkında anket çalışmaları yapılmıştır. Daha sonra Darü-l Elhan tarafından Türkiye'deki ilk folklor derlemeleri yapılmış, araştırma gezileri düzenlenmiş ve 850 adet türkü 14 defter halinde yayımlanmıştır (Ersoy, 1993, s. 11). Darü-l Elhan'dan başlayarak günümüze kadar yapılmış derleme çalışmaları sonucunda Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun Türk Halk Müziği nota arşivi yaklaşık 6000 adet eserle hizmet vermektedir. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun Türk Halk Müziği arşivinde yer alan bazı türküler, derleme / notaya alım aşamasında çeşitli nedenlerden dolayı değişikliğe uğramışlardır. Ezgisel, tartımsal, ritimsel ve sözel açıdan yapılmış olan bu değişiklikler, kaynak kişinin kayıtta aktardığı yerel icranın değişmesine yol açmıştır. Bu araştırma Âşık Veysel Şatıroğlu'ndan yola çıkarak Türkiye Radyo Televizyon Kurumu arşivindeki derleme kayıtları ile Türk Halk Müziği repertuarındaki nüshaları arasında derleme / notaya alım sürecinde ortaya çıkan farklılıkları saptamayı, bu farklılıklara yol açan etkenleri gün yüzüne çıkarmayı, kaynak kişiyi baz alarak kayıtları tekrar notaya almayı ve gelecek nesillere ilk elden aktarılmasına katkı sağlamayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
There have been many compilations and researches on traditional folk music during and after the Republican period. These researches has firstly started in 1915 and 1916, and articles have been written on“Folk Music”and“Compilation of folk melodies”. Then, questionnaire studies have been conducted on the compilation of folk music between 1920 and 1922. Afterwards, first folklore compilations and research trips in turkey have been done by“Darü-l Elhan”and 850 folk songs have been published in 14 books. As a result of the compilation studies from“Darü-l Elhan”to these days, Turkish Folk Music note archive of Radio and Television Institution of Turkey serves with approximately 6000 folk songs. Some folk songs in the Turkish Folk Music Archive of the Radio and Television Instutition of Turkey have been changed due to various reasons during the compilation and notation stage. These changes, which were made in a melodic, rhythmic and verbal way, led to the deterioration of the local perform that the source person quoted in the recording. This research aims to detect that differences between compiling records in the archive of Radio and Television Institution of Turkey and notes of records occurring during the compilation and notation stage, to bring out the factors that lead to these differences, to note the records again from the source person and to contribute to the first hand transfer to next generations by basing on Âşık Veysel Şatıroğlu example.