Basitleştirilmiş modifiye Geneva ve Wells klinik tahmin skorlamasının pulmoner mboli tanısına katkısı
The contribution of simplified (modifiye) /modified revised Geneva and Wells clinical prediction scoring to the diagnosis of pulmonary embolism
- Tez No: 598150
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FÜSUN TOPÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: Pulmoner tromboemboli (PTE) mortalite ve morbiditesi yüksek ,tanısı güç olan ve genellikle önlenebilir bir hastalıktır. Bu nedenle erken tanı önemlidir. Erken tanı acısından yol gösterici olan klinik skorlamlar kullanılmaktadır. Bu skorlamalardan sık kullanılan iki tanesi de Wells (Canadian) ve Basitleştirilmiş Modifiye Geneva'dır. Amaç: Çalışmamızda; acil servis ve göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran PTE şüphesi ile kompüterize tomografik pulmoner anjiografi (CTPA) çekilen hastalarda klinik skorlama yöntemlerinden Wells ve Basitleştirilmiş Modifiye Geneva'nın değerini belirlemeyi ve bunları birbirleriyle kıyaslamayı amaçladık. Materyal ve Metod : Bu çalışmada Mayıs–Kasım 2018 tarihleri arasında 6 aylık periyotta Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastahanesi acil servisine ve göğüs hastalıkları polikliniğine ayaktan başvuran,pulmoner emboli şüphesi olup CTPA çekilen 195 hasta değerlendirilmeye alındı.PTE tanısı CTPA ile konuldu. CTPA İLE Pulmoner emboli pozitif veya negatif çıkan hastalara Wells (Canadian) ve Basitleştirilmiş Modifiye Geneva pulmoner tromboemboli klinik skorlaması uygulandı. Wells Klinik Skorlaması (2 seviyeli; zayıf ve kuvvetli olasılık), Basitleştirilmiş Modifiye Geneva Klinik Skorlaması ise dikotomize (2 seviyeli; olası ve olası değil) olarak gruplandırıldı.Analizler SPSS 21.0 paket programı ile yapıldı. Bulgular: Değerlendirilmeye 195 hasta alındı.Bu hastaların 109'u (% 55.9) acil servise 86'sı (%44.1) göğüs hastalıkları polikliniğine başvurmuştu. Bütün vakaların 83'ü (% 42.6) erkek, 112'si (% 57,4) ise kadındı. Ortalama yaş 57.16 ± 18.62 (17-91) yıl idi. CTPA çekilen 195 hastanın 154'ün de PTE (%79) negatif; 41'in de (%21) ise pozitif olarak belirlendi.Bu çalışmamızda Wells Klinik Skorlamasının PTE için duyarlılığı %87.8, özgüllüğü %83.8; Basitleştirilmiş Modifiye Geneva Klinik skorlamasının ise PTE için duyarlılığı %82.9, özgüllüğü %53.3 olarak saptandı. Sonuçlarla her iki klinik skorlama için yapılan ki –kare analizinde p değeri 0,001(
Özet (Çeviri)
Introduction: Pulmonary thromboembolism is a disease that has high mortality and morbidity, difficult to diagnose and generally preventable.Therefore, early diagnosis is important.Clinical scoring is used for guiding to early diagnosis. Two of these frequently used scoring are Wells (Canadian) and Simplified Modified Geneva. Aim: Inourstudy; We aimed to determine the value of Wells and Simplified Modified Geneva, which are used in the diagnosis of PTE in patients admitted to the emergency services and chest diseases outpatient clinic and to compare them with each other. Materialsandmethods: In this study, one hundred and ninety-five CTPA examinations of patients with suspected pulmonary embolism who were admitted Dicle University Faculty of Medicine, Department of Emergency Service and Chest Diseases outpatient clinic between May and November 2018 were included. Pulmonary embolism (PTE) was diagnosed with CTPA. The patients were calculated by Wells (Canadian) and Simplified Modified Geneva, the clinical prediction score of pulmonary thromboembolism. Wells Clinical Scoring was dichotomized (2-level) (weakand strong probability), where as the Modified Geneva clinical scoring was grouped as dichotomized (2-level) (possible andunlikely). The analyzes were performed with SPSS package 21 .0 program. Results: One hundred and ninety-five patients were included in the evaluation. One hundred and nine (55.9%) of these patients were admitted to the emergency department and eighty-six (44.1%) patients were admitted to the outpatient clinic of chest diseases. Of all cases, 83 (%42.6) were male and 112 (%57.4) were female. Average age was 57.16 ± 18.62. Of the one hundred and ninety-five CTPA examinations, one hundred and fifty-four (79%) had a negative result and fourty-one (21%) had a positive result. In thiss tudy, the sensitivity of Wells Clinical Scoring for PTE was 87.8% and specificity was 83.8%. Simplified Modified Geneva Clinical Scoring has a sensitivity of 82.9% and a specificity of 53.3% for PTE. Inthechi-square analysis for two clinical scoring results, p value was found to be 0.001 (