Baycu Noyan'ın hayatı ve faaliyetleri
Baycu Noyan's life and activities
- Tez No: 598148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Anadolu'da İlhanlı hâkimiyetinin kurulmasında en büyük rolü oynayan Baycu, Cengiz Han'ın önemli komutanlarından olan Cebe Noyan'ın akrabalarından birisi idi. Çocukluk dönemi hakkında kaynaklarda yeterince bilgiye ulaşılamayan Baycu hakkında ilk bilgilere, Moğol Devleti içerisinde askeri faaliyetlere başladığı dönemden itibaren ulaşılmaktadır. Adı ilk kez 1227 yılındaki İran seferinde geçmektedir. Baycu, Curmağun'un hastalanmasıyla askeri bir yönetici konumuna yükselmiş ve batı yönünde yapılan askeri harekâtlarda görevlendirilmiştir. Bu faaliyetleri çerçevesinde Anadolu'ya yönelmiş ve 1242 senesinde Anadolu Selçuklu Devleti'ne karşı ilk seferini düzenleyerek Erzurum'u işgal etmiştir. 1243 yılında tekrar Anadolu'ya giren Baycu Kösedağ Savaşı'nda II. Gıyâse'd-dîn Keyhüsrev'i yenmiştir. Savaş sonrasında Anadolu Selçuklu Devleti Moğollara vergi vermeyi ve onlara tabi olmayı kabul etmek zorunda kalmıştır. Hülâgü'nün Moğol Han'ı Mengü tarafından İran'a gönderilmesi sonucunda Baycu İlhanlı Devleti'nin kurucusu olan Hülâgü'nün emrine girmiştir. Baycu ikinci Anadolu seferinde ise Anadolu Selçuklu idaresini tamamen kendisine bağlamıştır. Baycu Anadolu'ya her gelişinde zulüm ve gözyaşı getirmiştir. İlhanlıların ilk Anadolu valisi olan Baycu, Hülâgü'nün emri ile Bağdat seferine katılmıştır. Bağdat seferinin sağ kolu komutanı ve öncü birlik olarak başarılı bir performans sergilemiştir. Bağdat seferi sonrasında yine Hülâgü'nün emri ile Suriye seferine gitmiştir. Suriye seferinde almış olduğu sağ kanat ordu komutanlığı görevini üstlenmiştir. Baycu Suriye seferi sonrasında ölmüştür. Ölüm tarihi tam olarak bilinmemektedir. Baycu Anadolu'da Moğol ve İlhanlı hâkimiyetini başlatan komutan olarak tarihe adını yazdırmıştır.
Özet (Çeviri)
Baycu, who played the most significant role in establishing the dominance of the Ilkhanid in Anatolia, was one of the relatives of Cebe Noyan, one of the important commanders of Cenghis Khan. The first information about Baycu, which could not be reached in the sources about childhood, can be obtained from the period when he started military activities in Mongholian State. Its name is mentioned for the first time in 1227 during the Iran expeditions. Baycu became a military administrator after Curmagun fell ill and was assigned to military operations in the west. Within the framework of these activities, he turned to Anatolia and invaded Erzurum in 1242 by organizing his first campaign against the Anatolian Seljuk State. Baycu came to Anatolia again in 1243 and defeated Giyaseddin II in Kosedag War. After the war, the Anatolian Seljuk State had to accept to give taxes to the Monghols and to be subject to them. When Hulagu was sent to Iran by Monghol Khan Mengu, Baycu entered into the order of Hulagu-the founder of İlhanlı State. In the second Anatolian expedition, Baycu completely attached the Seljuk administration to himself. Baycu brought tears and persecution whenever he came to Anatolia. Baycu, the first Anatolian governor of the Ilkhanians, joined the Baghdad expedition by order of Hulagu. He has performed successfully as the commander of the right arm of the Baghdad expedition and pioneer unit. After the Baghdad expedition, he went to Syria expedition with the order of Hulagu. He served as a right wing commander in Syria expedition.Baycu died after the Syria expedition. The exact date of death is unknown. Baycu had written his name in history as the commander who started the domination of Mongol and İlhanlı in Anatolia.