Cultural reconciliation in Sherman Alexie's flight and the absolutely true diary of a parttime Indian
Sherman Alexie'nin uçuşunda kültürel uzlaştırma ve bir kısmızca Hindistan'ın kesinlikle gerçek bir günüğü
- Tez No: 598159
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ EDİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çok kültürlü kimlik küresel dünyanın ortak özelliğidir. Modern dünyada bir yer bulmaya çalışan bir birey olmak, modern çok kültürlü değerler ve normlar arasında uzlaşma ve özümseme gerektirir. Bu çalışma, Amerikan yerlilerinin kültürel geleneklerini ve yaşam tarzını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Sömürgecilik sonrası sadece siyah, kahverengi, sarı Amerikalıları değil aynı zamanda Kızılderili bireylerini de kültürel ve psikolojik olarak etkilemiştir. Kültürlerarası çatışma sonucunda, kıtada birçok sosyo-politik problem ortaya çıkmıştır. Yerli Amerikalılar, yeni yerleşimciler tarafından ihlal ve ırkçı uygulamalara maruz kaldı. Alkolizm ve yoksulluk, Amerikan yerlilerinin rezervasyon havzasında en bilinen, endemik sorunları olmuştur. Dini dönüşüm ve azınlıkların asimilasyonu en büyük problem olarak ortaya çıktı. Sherman Alexie, 'Spokane Indian' rezervasyonunda yetişen üretken, çağdaş ve kırmızı tenli Amerikalı yazardır. Onun ünlü iki yeni romanı - Flight ve The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian - düzensiz toplumların yeni kimlik arayışlarını tartışmaktadır. O ustaca, Amerikan Yerlilerinin acı dolu hallerini edebi ve gerçek hikâyelerden esinlenmiş karakterler kullanarak toplumun sosyal sorunlarını somutlaştırımaktadır. Genç nesli Amerikan Kızılderili klişelerini ortadan kaldırmaya güdüler. Her zaman kültürel kimlik uzlaşmasına doğru ilerler. Bu iki önemli roman aracılığıyla sorunun resmini dünyaya çizer. Zits, Flight eserinde yarı Amerikan yerli kahramandır Arnold ise The Absolutely True Diary of a PartTime Indian 'ın kahramanıdır. Her iki kahraman da rezervasyonlarında yoksulluk ve alkolizm muzdariptirler. Sheman bu İki anlatıyı kullanarak sömürgecilik nedeniyle Amerikan yerlilerinin travmatik yaşamını anlatmaktadır. Alexie, bu iki Kızılderili gencinin gözüyle, umut mücadelesini gösterir ve modern çağda kızılderili kimliğini iv oluşturur. Her iki kahraman da kendileriyle ve diğer ırk gruplarıyla uzlaşmayı amaçlamaktadır. Anahtar Kelimeler : Kültür, Uzlaşma, Amerikan Yerlileri, Sherman Alexie, Alkolizm, Rezervasyon, Sömürgecilik Sonrası
Özet (Çeviri)
Multicultural identity is the common feature of global world. Being an individual who seeks to find a place in the modern world requires reconciliation and assimilation into modern multicultural traditions. This study aims to analyze the American Indian's cultural traditions and lifestyle. Post-colonialism has influenced not only black, brown, yellow Americans but also Native American individuals culturally and psychologically. As a result of intercultural conflicts, many socio political problems have appeared on the continent. Native Americans were subjected to the violation and racist applications by the new settlers. Alcoholism and poverty have been the most familiar, endemic problems of American-Indians in the reservation basin. The Religious transformation and assimilation of minorities have appeared as the big problem. Sherman Alexie is the prolific, contemporary, and red skin American author who has grown up in the 'Spokane Indian reservation'. His two young famous novels - Flight and The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian - discuss the chaotic communities in terms of seeking new identities. He masterly, embodies the social problems of the society to expose the painful picture of American Indians using inspired characters from the literary and true stories. He encourages the young generation to eliminate American Indian stereotypes. He always progresses toward cultural identity reconciliation. He draws a clear picture of the problem to the world through these two important novels. The protagonist Zits is a half-Native American orphan in the Flight, Arnold is a protagonist In The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian. Both protagonists suffer from poverty and alcoholism inside their reservation. Using the two narratives, Sheman expresses American Indian traumatic life due to colonialism. Through the eyes of two Native vi American teenagers, Alexie demonstrates the struggles for hope and builds red identity in the modern era. Both protagonists seek to reconcile with themselves and other racial groups as well. Keywords : Culture, Reconciliation, American-Indians, Sherman Alexie, Alcoholism, Reservation, Post-Colonialism.