Çerkes kimliği ve temsiliyeti: Jıneps Gazetesi (2005 - 2019)
Circassian identity and its representation: The Newspaper Jıneps (2005 - 2019)
  1. Tez No: 598158
  2. Yazar: ELİF YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çerkesler, günümüzde Türkiye, İsrail, Ürdün ve Suriye başta olmak üzere birçok ülkede geniş diasporaları olan, Kafkasya'dan sürgün edilmiş ya da göç etmek zorunda kalmış bir topluluktur. Türkiye'deki Çerkesler, diğer birçok etnik ve kültürel grupta olduğu gibi, diasporada kendilerini daha iyi ifade edebilmek, kültürlerini ve kimliklerini koruyabilmek amacıyla çeşitli yollara başvurmuşlardır. Çerkeslerin kamusal alandaki üretimlerine baktığımızda süreli yayınlar tarihsel olarak karşımıza çıkan önemli bir araçtır. 2005 yılında İstanbul'da yayınlanmaya başlayan Çerkes süreli yayını Jıneps gazetesini odağına alan bu çalışmada; kimlik ve temsiliyet ilişkisi, gazetenin nasıl bir araç olarak kullanıldığı, siyasetle nasıl ilişkilendiği ve yayıncılık deneyimi irdelenerek tartışılmıştır. Çalışma kapsamında Jıneps gazetesinden hareketle kimlik kavramının çok katmanlılığı ve değişkenliği, Çerkes kimliği merkezinde incelenmiştir. Bu çerçevede kimlik çalışmalarına genel bir perspektifle bakılarak, hem Türkiye'nin siyasal ve kültürel iklimi hem de Türkiye diasporasında Çerkes kimliğinin değişimi ve dönüşümü Jıneps gazetesi örneği üzerinden tartışılmıştır. Saha çalışması kapsamında gazetenin yayın kurulu üyeleri ile yapılan görüşmelerden elde edilen veriler, gazetenin 2005 – 2019 yılları arasında yayınlanan sayılarıyla destelenerek özellikle kimlik teması ekseninde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Circassians having been deported or forced to migrate from Caucassia, is today a community with large diasporas in several countries including Turkey, Israel, Jordan and Syria. In order to preserve their culture and identity and to have the chance to express themselves better in diaspora, The Circassians of Turkey made use of different means similar to the other ethnic and cultural groups in Turkey. The periodicals have been an important mean in Circassian public presence throughout the history. This study discusses identity and representation relations, how newspapers are being used, how they are related to politics, and the publishing experience by focusing on the Circassian newspaper Jıneps, which is being published since 2005 in Istanbul. Throughout this research the fluidity and the multi-layered structure of identity is studied via Jıneps Newspaper by having Circassian idenity at its focus. The identity studies was approached with a general perspective and by focusing on Jıneps Newspaper, the change and transformation of Circassian identity was studied as well as the dynamics of Turkish political and cultural atmosphere. The analysis of the data collected through field work was enhanced with the analysis of the issues of the newspaper between 2005 – 2019 mainly focusing on the theme of identity.