Roma imparatorluk döneminde arenalarda hayvan gösterileri
Animal shows in arenas during The Roman imperial period
- Tez No: 598160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Üzerinde çalışılan“Roma İmparatorluk Döneminde Arenalarda Hayvan Gösterileri”konulu yüksek lisans tez çalışmasının giriş bölümünde, Roma İmparatorluk Döneminde imparatorluğun yönetiminde ve öncesinde arenaların doğuşu ve gelişimine değinilmiştir. Giriş bölümünün ardından Roma toplum ve siyasi hayatı üzerinde amfitiyatro ve arena gösterilerinin etkisi üzerinde durulmuştur. Roma halkının arenalardaki gösterilere bakış açısından, bunun sonucunda imparatorların devlet yönetimindeki etkinliklerini arttırmak amacıyla oyunlar üzerinde egemen olmalarından, arena gösterilerinde yer alan etkinliklerden, bu etkinliklerin nasıl tertiplendiğinden, maliyetlerinin ne şekilde karşılandığından ve hangi tür hayvanların sergilendiğinden bahsedilmiştir. Ayrıca araştırma konumuzun ana unsuru olan arenadaki hayvan dövüşleri öncesi, hayvanların Roma'ya nasıl getirildiklerinden, getirilmeden önce hangi hayvanların nerelerde nasıl avlandıklarına ve bunun sonucu olarak hayvanların habitatlarının yok olma tehlikesi ve gösterilerde kullanılan hayvanlar nedeniyle gösterilerin çevreye olan ekolojik etkisi üzerinde durulmuştur. Bu hayvanlarla dövüşecek olan insanların kimler olduklarından ve nasıl bir eğitim sürecinden geçtiklerine dair bilgilere de yer verilmiştir. Gelişme bölümünde verilen bilgilerin ardından sonuç kısmında Roma İmparatorluğu sınırları içerisinde Hristiyanlığın artan etkisi ve baskısı ile birlikte arena gösterilerinin yasaklanmasına ilişkin çıkarılan fermanlara yer verilerek, arenalardaki gladyatör ve hayvan dövüşü gösterilerinin tarih sahnesinden silinişi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the introduction section of the master's thesis on“Animal Shows in Arenas During The Roman Imperial Period”, which was studied, the birth and development of arenas during and before the rule of the Empire during the Roman Imperial Period was mentioned. Following the entrance section, the impact of the amphitheatre and arena demonstrations on Roman society and political life was focused. From the perspective of the Roman people of the arenas, as a result of this, the emperors dominated the games in order to increase their state-run activities, the events in the arena shows, how these events were organized, how the costs were met, and what kind of animals were exhibited. In addition, the main element of our research is focused on how animals were brought to Rome before animal fights, how animals were hunted where before they were brought, and consequently the ecological impact of the demonstrations on the environment due to the danger of extinction of the animals habitats and the animals used in demonstrations. It also provides information on who the people who will fight these animals are and how they are going through an educational process. Following the information given in the development section, the result section includes the edicts issued on the prohibition of arena demonstrations along with the increasing influence and pressure of Christianity within the borders of the Roman Empire, and explains the deletion of gladiator and animal fighting demonstrations in the arenas from the historical scene.