Ankilozan spondilitte serum IL-1beta, sIL-2R, IL-6, TNF-alfa düzeyleri ve bunların hastalık aktivite parametreleri ile karşılaştırılması
Serum IL-1beta, sIL-2R, IL-6, TNF-alpha levels in ankylosing spondylitis and their comparison with disease activity parameters
- Tez No: 598169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE ÜNLÜ AKYÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma SSK Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon kliniğinde gerçekleştirildi. Çalışma için ocak 1999-ekim 1999 tarihleri arasında başvuranlardan çalışma grubu için 70 Ankilozan Spondilit'li (AS), kontrol grupları için 70 Romatoid Artrit'li (RA) ve 29 sağlıklı olgu alındı. Çalışmadaki amaç IL-1beta, sIL-2R, IL-6 ve TNF-alfa düzeylerinin AS'li, RA'lı ve sağlıklı kontrollerde karşılaştırılması ve AS'de labratuvar ve klinik hastalık aktivite parametreleri ile paralellik gösterip göstermediğini tespit etmekti. Çalışma için alınan her üç grupta ELİSA yöntemi ile IL-1beta, sIL-2R, IL-6 ve TNF-alfa düzeyleri belirlendi ve gruplar arasında karşılaştırıldı. AS'li grupta klinik ve labratuvar hastalık aktivite parametreleri de tespit edilerek sitokin düzeyleri ile aralarında korelasyon olup olmadığı araştırıldı. Çalışmamızda elde edilen bulgulara göre AS'li hastaların serumunda IL-1beta düzeyinin RA'lı ve sağlıklı olgulardan farklı olmadığı, sIL-2R düzeyinin RA'lılardan farksız ancak sağlıklı olgulardan yüksek olduğu, IL-6 ve TNF-alfa düzeylerinin hem RA'lı hem de sağlıklı olgulardan yüksek olduğu görülmüştür. AS'li grupta CRP ile IL-6; sedimentasyon ile sIL2R, IL-6 ve TNF-alfa; BASFI, BASMI ve halsizlik ile sIL-2R; ağrı ile TNF-alfa arasında pozitif korelasyon; göğüs ekspansiyonu ile sIL-2R arasında negative korelasyon bulundu. Sonuç olarak AS'li grupta diğer gruplardan yüksek çıkması nedeni ile AS'nin immünopatogenezinde sIL-2R, IL-6 ve TNF-alfanın yeri olduğu düşünülebilir. Ayrıca AS'li grupta hastalık aktivite parametreleri ile sIL-2R, IL-6, TNF-alfa düzeylerinin korele çıkması bu değerlerin hastalık aktivitesini belirlemede bağımsız birer serolojik parametre olarak kullanılabileceğini düşündürebilir.
Özet (Çeviri)
This study was performed in SSK Ankara Training and Research Hospital Physical Therapy and Rehabilitation Clinic. Between January 1999 and October 1999, 70 patients with Ankylosing Spondylitis for study group, 70 patients with Rheumatoid Arthritis and 29 healthy subjects for control groups were included. The aim of the study was to compare IL-1beta, sIL-2R, IL-6 and TNF-alpha levels in AS, RA and healthy controls and to determine whether they correlate with laboratory and clinical disease activity parameters in AS. IL-1beta, sIL-2R, IL-6 and TNF-alpha levels were determined by ELISA method and compared between the three groups. In AS group, clinical and laboratory disease activity parameters were determined and correlations with cytokine levels were examined. According to the findings obtained in our study, IL-1beta levels in serum of AS patients were not different from RA and healthy subjects, sIL-2R levels were found to be higher than in healthy subjects but were not different from RA patients, IL-6 and TNF-alpha levels were higher in both RA and healthy subjects. There were positive correlations between IL-6 and CRP, sIL2R, IL-6, TNF-alpha and sedimentation, sIL-2R and BASFI, BASMI, fatigue and pain and TNF-alpha in the AS group. There was a negative correlation between chest expansion and sIL-2R in the AS group. As a result, sIL-2R, IL-6, TNF-alpha may be considered to be important in the immunopathogenesis of AS due to its high level in the AS group. In addition, the correlation between disease activity parameters and sIL-2R, IL-6, TNF-alpha levels in the AS group may suggest that these values can be used as independent serological parameters to determine disease activity.