Futbol sportif direktörlerinin çalışma koşullarına ilişkin düşünceleri
Opinions of football sport directors on working conditions
  1. Tez No: 598177
  2. Yazar: ONUR MEŞECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türkiye'deki spor kulüplerinin doğru kurumsal yapıya ulaşmaları için profesyonel kişilerin yönetimde olması gerekmektedir. Dünyadaki başarılı kulüplere baktığımızda sportif direktörlük mevkiinin kulüplerin futbol aklını belirlemede ve mevcut ekonomik şartlara göre makul bir sportif başarı yakalamak için önemli rol oynadığı görülmektedir. Bu araştırma, dünyada birçok spor kulübünde mevcut olan ve gün geçtikçe daha da yaygınlaşan sportif direktörlük müessesesinin Türkiye'deki durumunun tespit edilmesi ve Türkiye'deki sportif direktörlerin çalışma biçimlerinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemi ile yapılan çalışmada, araştırma deseni olarak olgubilim deseni kullanılmıştır. Amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örneklem ve kolay ulaşılabilir örneklem yöntemleri kullanılarak çalışma grubu belirlenmiştir. Belirlenen çalışma grubuna yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Görüşmeler katılımcılardan izin alınarak ses kayıt cihazı ile kayıt edilmiştir. Görüşmeler sonucu kaydedilmiş veriler araştırmacı tarafından bilgisayara aktarıldıktan sonra yazıya dökülmüştür. Yazıya dökülen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenerek sonuca ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda Türkiye'de sportif direktörlük sisteminin bazı kulüpler tarafından uygulanmasına rağmen henüz bir görev tanımının olmadığı tespit edilmiştir. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından bu konuda daha ciddi adımlar atılması ve sportif direktörlük müessesesinin zorunlu bir kadro haline getirilmesi gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
To achieve a healthy corporate structure of sports clubs in Turkey must be of professional people management. When we look at the successful clubs in the world, it is seen that the position of sporting director plays an important role in determining the football mind of the clubs and achieving a reasonable sporting success according to the current economic conditions. The purpose of this research is available in many sports clubs around the world and increasingly prevalent, to determine the status of sporting director in Turkey and to examine the working methods of sporting director. Phenomenology was used as the research design in the study conducted with qualitative research method. The study group was determined by using sampling methods from the sampling methods purposed study group and easily accessible sampling methods. Semi-structured interview form was applied to the study group. Interviews were recorded with the voice recorder with the permission of the participiants. The recorded data were transferred to the computer by the researcher and then transcribed. The data was analyzed by content analysis methods. Although the result of research by the implementation of some club sporting director system in Turkey were not found to have a job description. The more serious steps taken in this regard by the Turkish Football Federation and reached the conclusion that should be made compulsory professional staff of sporting director.