Gürültü hassasiyeti ve tinnitus arasındaki ilişkinin normal işiten ve işitme kayıplı yetişkin olgularda incelenmesi
Evaluation of the relationship between noise sensitivity and tinnitus handicap in normal hearing and hearing impaired adults with bothersome tinnitus
  1. Tez No: 598178
  2. Yazar: MERTCAN BABACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KEMAL KEMALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Toplumda en yaygın otolojik-nörootolojik belirtilerden birisi olan tinnitus, dışarıdan herhangi bir uyaran olmaksızın kulakta var olan ses algısı olarak tarif edilir. Özellikle orta yaşın üstündeki bireylerde işitme kaybıyla birlikte görülen tinnitusun sıklığını etkileyen faktörler arasında gürültüye maruziyet ve yaşam koşulları gibi faktörler büyük önem taşırken, hastanın kişilik yapısı bu faktörlerle birlikte tinnitustan yakınma derecelerini etkilemektedir. Bu çalışmada tinnitusa neden olan mekanizmaların açıklanmasına ve tinnitusun tedavi sürecinin planlanmasına yarar sağlayacağı düşünülerek; kişilerin tinnitus engellilik düzeyleri, tinnitus ölçüm parametreleri ve gürültü hassasiyeti bulguları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında tinnitus yakınması olan toplam 85 birey dahil edilmiştir. Katılımcıların odyolojik ölçümler ile tinnitus değerlendirmeleri gerçekleştirilmiş, katılımcıların tinnitus engellilik düzeylerinin belirlenmesi için Tinnitus Engellilik Anketi (TEA); gürültüye hassasiyetlerinin değerlendirilmesi için Weinstein'ın Gürültü Hassasiyet Ölçeği (WGHÖ) uygulanmıştır. Çalışma sonucunda katılımcıların TEA skorları ile WGHÖ toplam skorları arasında anlamlı bir ilişki saptanmamakla ve gürültüye hassas olan ve olmayan hasta gruplarının tinnitus engellilik düzeyleri ve tinnitus parametreleri açısından farklılaşmadığı saptanmış olmakla birlikte; tinnitus engellilik derecesi hafif ve orta olanlarda WGHÖ skorundaki artışın TEA-K skorunu anlamlı derecede arttırdığı, tinnitus engellilik derecesi ılımlı-şiddetli-felaket olanlarda WGHÖ skorundaki artışın tinnitus frekansındaki artış ile kısmen açıklanabileceği saptanmıştır. Ayrıca gürültü hassasiyeti olan grupta tinnitus engellilik derecesi felaket düzeyinde olanların sayısı anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Tinnitus, one of the most common otological-neurotological symptoms, is defined as the perception of sound in the absence of any acoustic stimulation. Among the factors affecting the occurrence of tinnitus especially in individuals over the middle age and with hearing loss, factors such as noise exposure and living conditions are of great importance, while the personality traits of the patients influence the degree of handicap caused by tinnitus. Considering that it can contribute to the efforts to explain the mechanisms of tinnitus and it can be beneficial for suggesting effective treatment options of tinnitus; the aim of this study was to investigate the relationship between tinnitus handicap levels, tinnitus parameters and noise sensitivity findings of individuals with bothersome tinnitus. A total of 85 individuals with tinnitus complaints aged between 18-65 years were included in this study. Tinnitus Handicap Inventory (THI) was used to determine the tinnitus disability degrees of the participants. To assess their sensitivity to noise, Weinstein's Noise Sensitivity Scale (WNSS) was applied, after conducting audiological measurements and tinnitus evaluations of the participants. Although there was no significant relationship between total scores of THI and WNSS, and no significant difference was found between noise sensitive and noise tolerant groups in the meaning of tinnitus disability degree; it was found that an increase in WNSS score significantly increased THI-C score in patients with slight and mild grade of tinnitus disability. And it was found that an increase in WNSS score may partially be explained by the increase in tinnitus frequency in patients with moderate-severe-catastrophic grade of tinnitus disability. In addition, the number of participants with catastrophic grade of tinnitus disability was significantly higher in the noise sensitive group.