Hiperlökositozu olan akut miyeloid lösemi hastalarında lökosit aferezin erken dönem mortalite üzerine etkisi
The effect of leukocytapheresis on early mortality rate in acute myeloid leukemia patients presenti̇ng with hyperleukocytosis
  1. Tez No: 598180
  2. Yazar: RABİA HACER HOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMRE EŞKAZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş: AML hastalarının hiperlökositoz veya lökostaz ile başvurması EDM riskini arttırmaktadır. Komplikasyonları engellemek ve EDM'yi azaltmak amacı ile hızlı bir şekilde lökosit sayısının düşürülmesi için kullanılan yöntemlerden biri lökositaferezdir. Amaç: Bu çalışmada AML tanılı hastalar arasında lökosit değeri 100 x 109/L saptanan ve/veya lökostaz lehine semptomu olup, lökositaferez uygulanmamış hastalar (HLLS) ve lökositaferez uygulanmış olanlarda EDM açısından lökositaferez işleminin etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Metod: 2003-2019 yılları arasında HLLS grubu ve lökositaferez grubundaki hastalarda ilk 30 günlük EDM ve EDM üzerine etkisi olan faktörler açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Toplam 347 AML hastası içerisinde hiperlökositoz ve/veya lökostaz lehine semptomları olan 97 hastadan 51'i lökositaferez grubunda, 46'sı ise HLLS grubundaydı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Early mortality rate (EMR) is increased in acute myeloid leukemia (AML) patients who presents with hyperlukocytosis or leukostasis. Leukocytapheresis is a treatment modality that can reduce the leukocyte counts rapidly, in order to prevent complications and reduce early mortality rate. Aim: In this study, we aimed to evaulate the impact of leukocytapheresis on EMR, and to compare AML patients that present with leukocyte counts over 100 x 109/L and/or symptoms of leukostasis who received leukocytapheresis (leukocytapheresis group) with cases who didn't receive leukocytapheresis (HLLS group). Methods: AML patients diagnosed between 2003 and 2019 were evaluated retrospectively. Leukocytapheresis and HLLS groups were compared with each other in terms of 30 days early mortality and regarding the factors that might have an impact on early mortality. Results: A total of 347 AML patients were included. Among these patients, 97 cases were found to be presented with hyperleukocytosis and/or leukostasis. Of these 97 patients, 51 received leukocytapheresis and 46 didn't receive leukocytapheresis (HLLS group).