Akut lenfoblastik lösemi hastalarında minimal kalıntı hastalık ölçülmesinin prognoza etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 711936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM OYMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Akut lenfoblastik lösemide, risk gruplarına bağlı tedavi uygulamasıyla sağkalım oranları artmaktadır. MKH ölçümü risk gruplarını belirlemede güncel ve değerli bir yöntemdir. Minimal kalıntı hastalık ölçülen ve ölçülmeyen hastaların prognozunu karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2010-Ekim 2020 yılları arasında merkezimizde ALL tanısı alan ve izlemine devam edilen, yaşları 0-18 yaş arası değişen, 106 MKH ölçülmeyen, 87 MKH ölçülen toplamda 193 hasta çalışmaya alındı. Yaş, cinsiyet, lökosit sayısı, hematokrit, trombosit sayısı, klinik durumu, immunofenotip, sitogenetik tedavi yanıtları ve MKH sonuçlarının prognoza etkisi araştırıldı. SPSS İstatistics programı ile ki-kare yöntemi ile değişkenler karşılaştırıldı. En az 36 ay izlenen hastaların (n=154) bu süre için olaysız ve genel sağkalım oranları Kaplan Meier yöntemiyle hesaplandı. Değişkenlere göre sağkalım oranları karşılaştırıldı. İzlem süreleri benzer olmadığı için MKH ölçülen ve ölçülmeyen hastaların sağkalım karşılaştırması yapılamamıştır. Bulgular: Hastaların ortalama tanı yaşı 5,2 ± 3,6 yıl olup 103 (%53,4)' ü erkek, 90 (%46,6)'ı kız (E/K:1,14) idi. Erkek ve kızların sağkalım oranları benzerdi. Bir yaş altında sağ kalım oranı diğer yaş gruplarına göre daha düşük saptandı. Tanı sırasında hiperlökositozu olan hastaların OS ve EFS olmayanlara göre daha düşüktü. Minimal kalıntı hastalık ölçülebilen hastalarda risk grubu arttıkça istatistiksel olarak anlamlı olmasa da OS ve EFS azaldığı görüldü. Minimal kalıntı hastalık ölçülemeyen hastalar içinde de EFS, yüksek risk grubunda düşük ve orta risk grubunda göre daha düşüktü (sırasıyla %100, %100 ve %87,5). Steroid yanıtı kötü olanların OS %80 saptanırken iyi olanların%97,5 idi (p0,05) idi.
Özet (Çeviri)
Aim: In acute lymphoblastic leukemia, survival rates increase with treatment depending on risk groups. Minimal residual disease (MRD) measurement is a current and valuable method in determining risk groups. It was aimed to compare the prognosis of patients with and without measured MRD. Materials and Methods: Age, gender, leukocyte count, hematocrit, platelet count, clinical status, immunophenotype, cytogenetic treatment responses and the effects of MSC results on prognosis were investigated. Variables were compared using the chi-square method with the SPSS Statistics program. Event-free and overall survival rates of patients who were followed up for at least 36 months (n=154) were calculated using the Kaplan Meier method. Survival rates were compared according to the variables. Since the follow-up periods were not similar, a comparison of survival of patients with and without MSC measurement could not be made. Results: The mean age at diagnosis of the patients was 5.2 ± 3.6 years, and 103 (53.4%) were male and 90 (46.6%) were female (M/F: 1.14). Survival rates for boys and girls were similar. The survival rate under one year was found to be lower than in other age groups. OS and EFS of patients with hyperleukocytosis at diagnosis were lower than those without. Although it was not statistically significant, OS and EFS decreased as the risk group increased in patients with measurable minimal residual disease. Among the patients in whom minimal residual disease could not be measured, the EFS was lower in the high-risk group than in the low- and intermediate-risk groups (100%, 100%, and 87.5%, respectively). OS was 80% of those with poor response to steroids, while it was 97.5% of those with good response (p0.05) for SRG, MRI, and HRG in patients whose MRD could not be measured, respectively.