Drama, çatışma ve siber zorbalık: Ergenlerin siber zorbalığı ve çatışma çözme biçimlerini anlamaya yönelik bir çalışma
Drama, conflict and cyber bullying: A study for understanding cyber bullying and conflict resolution types in adolescents
- Tez No: 598216
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ADIGÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Psikoloji, Education and Training, Fine Arts, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerin çevrim içi ortamlarda karşılaştıkları, okul ortamına yansıyan siber zorbalık, siber mağduriyet, siber zorbalığa duyarlılık düzeylerini belirlemek; siber zorbalıkla ilgili yaşadıkları çatışmaları çözme biçimlerini ve başetme stratejilerini ortaya çıkarmak; siber zorbalığa, çatışma çözme yöntemlerine, baş etme stratejilerine ilişkin farkındalık oluşturmak ve süreçte kullanılan yaratıcı drama yönteminin etkililiğini ergenlerin görüşlerine dayalı olarak ortaya koymaktır. İç içe karma desen ile tasarlanan araştırmada nicel veri toplamak amacıyla Siber Mağduriyet ve Zorbalık Ölçeği, Siber Zorbalıkla Başa Çıkma Ölçeği ve Siber Zorbalığa İlişkin Duyarlılık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada nitel veri toplamak amacıyla katılımcı günlükleri, çevrim içi iletişim kayıtları ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın araştırma grubunu İstanbul ili sınırları içinde bir Anadolu Lisesi'ndeki 10. ve 11. sınıf öğrencileri (10 kız, 12 erkek öğrenci) oluşturmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular, kullanılan yaratıcı drama yöntem ve tekniklerinin öğrencilerin siber zorbalıkla ilgili farkındalık kazanmalarında, farklı rollere girerek gerçek yaşam becerileri oluşturmalarında, siber zorbalıkla baş etme stratejileri geliştirmerinde etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the levels of cyber bullying, cyber victimization, victimization and cyberbullying that adolescents encountered online, reflected in the school environment; to uncover existing forms of coping and coping strategies with regard to cyber bullying; The aim of this study is to create awareness about cyber bullying, conflict resolution methods and coping strategies and to demonstrate the effectiveness of creative drama method used in the process through determination of adolescents' views. Cyber Victimization and Bullying Scale, Cyber Bullying Coping Scale and Cyber Bullying Sensitivity Scale were used to collect quantitative data from the research which was designed within a mixed design. Student's diaries, online communication records and semi-structured interview form were used to collect qualitative data. The study group consisted of 10th and 11th grade students at an Anatolian High School within the boundaries of Istanbul. The findings of the research showed that drama methods and techniques used were effective in students' awareness about cyber bullying, creating real life skills by entering different roles and developing strategies to deal with cyber bullying.