Okul öncesi öğretmenlerinin çevre etiği farkındalıkları ve çevre sorunlarına yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between preschool teachers' awareness of environmental ethics and attitudes for environmental problems
- Tez No: 598242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP DEMİRİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, okul öncesi öğretmenlerinin çevre etiği farkındalıklarını ve çevre sorunlarına yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda öğretmenlerin çevre etiği farkındalıklarının ve çevre sorunlarına yönelik tutumlarının bazı değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğine bakılmıştır. Araştırma nicel olup ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2017-2018 eğitim öğretim yılında Adana ili merkez ilçelerinde bulunan resmi anaokulu ve ilköğretim anasınıflarında görev yapan 320 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak 'Demografik Bilgi Formu', 'Çevre Etiği Farkındalık Ölçeği' ve ' Çevre Sorunlarına Yönelik Turum Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırma bulguları öğretmenelerrin çevre etiği farkındalıkları ve çevre sorunlarına yönelik tutumlarının yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Öğretmenlerin çevre etiği farkındalıklarının cinsiyete göre anlamlı fark göstermediği, hizmet yılı, üniversitede çevre ile ilgili ders alma, hizmet içi eğitim alma, çevre ile ilgili kuruma üye olma, evcil hayvana sahip olma deneyimi gibi değişkenlere göre anlamlı fark gösterdiği saptanmıştır. Öğretmenlerin çevre sorunlarına yönelik tutumlarının ise cinsiyet, hizmet yılı, üniversitede çevre ile ilgili ders alma, hizmet içi eğitim alma, çevre ile ilgili kuruma üye olma, evcil hayvana sahip olma deneyimine göre anlamlı fark gösterdiği bulunmuştur. Öğretmenlerin çevre etiği farkındalıkları ile çevre sorunlarına yönelik tutumları arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to reveal the awareness of preschool teachers about environmental ethics and their attitudes towards environmental problems and the relationship between these two situations. For this purpose, it was examined whether teachers' environmental ethics awareness and attitudes towards environmental problems differ according to some variables. The research was quantitative and relational general survey design was used. The sample of the study consisted of 320 preschool teachers working in public kindergarten and reception clases of elementary schools in the central districts of Adana in the 2017-2018 academic year. In the research, 'Demographic Information Form', 'Environmental Ethics Awareness Scale' and "Attitude Scale for Environmental Problems 'were used as data collection tools. It was observed that teachers' environmental ethics awareness and attitudes towards environmental problems were high. As a result of the data obtained from the Environmental Ethics Awareness Scale no significant difference was found according to gender variable. Significant differences were found between the scores of teachers according to the year of service, taking courses related to the environment, receiving in-service training, being a member of an environment related institution, and experience of owning a pet. As a result of the data obtained from the Attitude Scale towards Environmental Problems; A significant difference was found between the scores of teachers in terms of gender, year of service, taking courses related to the environment in the university, receiving in-service training, being a member of an environment-related institution, and experience of owning a pet. It was also found that there was a positive moderate level relationship between environmental ethics awareness scores and the scores obtained from the Attitude towards Environmental Problems Scale.