Veri zarflama analizi ile bankacılık sektöründe etkinliğin ölçülmesi: Borsa İstanbul üzerinde bir uygulama
Measurement of efficacy in the banking sector with data environmental analysis: An application on Borsa İstanbul
- Tez No: 697659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET EVCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Borsa İstanbul' da 2018 – 2020 yılları aralığında işlem görmekte olan kamu ve özel sermayeli dokuz bankanın etkinliğinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada bankaların etkinliğinin ölçülmesi için çıktı yönelimli CCR ve BCC yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmada, kârın maksimum yapılmasını amaçlayan karlılık yaklaşımı esas alınmış ve literatürde yer alan çalışmalar ile araştırmanın yapısına dayanarak girdi değişkenleri, mevduat ve toplam faiz giderleri olarak tespit edilmiştir. Çıktı değişkenleri ise; toplam faiz gelirleri ve dönem net karı olarak belirlenmiştir. Çalışmaya konu olan 9 banka için çıktı yönelimli BCC ve CCR modelleri uygulanmış ve yıllara göre etkinlik değerleri verilmiştir. Çalışma sonucunda 2018 yılında CCR modeline göre 3 banka, BCC modeline göre 6 bankanın etkin olduğu görülmüştür. 2019 yılında CCR modeline göre 3 banka; BCC modeline göre 7 banka etkindir. 2020 yılında ise CCR modeline göre 4 banka, BCC modeline göre 8 banka etkindir. 2018 yılı dışında kamu bankalarının etkin olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to measure and evaluate the efficiency of nine banks with public and private capital, which are traded in Borsa Istanbul between the years 2018 - 2020. In the study, output-oriented CCR and BCC methods were used to measure the efficiency of banks. In the study, the profitability approach aiming at maximizing the profit was taken as the basis and based on the studies in the literature and the structure of the research, the input variables were determined as deposit and total interest expenses. Output variables are; total interest income and net profit for the period. Output-oriented BCC and CCR models were applied for the 9 banks that were the subject of the study and efficiency values were given according to years. As a result of the study, it was seen that 3 banks according to the CCR model and 6 banks according to the BCC model were effective in 2018. In 2019, 3 banks according to the CCR model; According to the BCC model, 7 banks are active. In 2020, 4 banks according to the CCR model and 8 banks according to the BCC model are active. It is observed that public banks are not efficient except in 2018.