Yalın bilişim ve insan performans teknolojisi yaklaşımı ile bir telekomünikasyon firmasında süreç analizi
Process analysis in a telecommunication firm with the lean itand HPT approach
  1. Tez No: 598261
  2. Yazar: SÜMEYYE DEŞİRGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yalın Bilişim yalınlaşma kavramının bilişim dünyasına uyarlanması olarak ifade edilirken, İnsan Performans Teknolojisi ise performans ve teknoloji kavramlarından yola çıkılarak, performans üzerine yapılan sistematik ve bilimsel bir çalışma süreci olarak ifade edilmektedir. Yalın Bilişim ve İnsan Performans Teknolojisi kurumların vizyonlarına performans, yalınlaşma, israftan kurtulma gibi birçok katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'nin önde gelen bir telekomünikasyon şirketindeki yazılım proje yönetim süreçleri Yalın Bilişim ve İnsan Performans Teknolojisi çerçevesinde incelenmekte, karmaşıklığa sebep olan iş adımları ve dokümanlar tespit edilerek daha yüksek performanslı, yalın iş süreçlerine ulaşmak hedeflenmektedir. Bu amaçla, ilgili şirketin çalışanlarına bir anket uygulanmış, mülakatlar yapılmış, değer akış haritası çıkarılmış ve sürecin katma değer sağlamayan yanları tespit edilmiştir. Elde edilen verilere Pershing'in İPT modeli aracılığıyla performans geliştirme adımları uygulanmıştır. İsrafa sebep olduğu veya değer sağlamadığı kanısına varılan iş adımları ve dokümanlar tespit edilerek çözüm önerileri sunulmuştur. Bu tezin, yazılım geliştirme süreçlerinde karmaşıklık içeren hemen her süreç için İnsan Performans Teknolojisi ve yalın metodolojilerinin kullanılabileceği uygulamalı bir örnek üzerinden göstermesi açısından uygulamacılara ve araştırmacılara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Lean IT can be expressed as the adaptation of the concept of simplification to the world of informatics. Human Performance Technology (HPT) is defined as a systematic and scientific study process based on performance and technology. Lean IT and HPT institutions by making vision; it offers many benefits such as performance, simplicity, and relief from waste. In this study, a leading telecommunications company in the software development process in Turkey were examined. Business steps and documents that lead to complexity in the software development process are identified and it is aimed to reach more performance lean business processes. The employees of the company were surveyed, interviewed,value flow mapping and the ones who did not provide added value were determined. Performance improvement steps were applied to the collected data using Pershing's HPT model. Work steps and documents, which are considered as not causing or providing value to waste, are determined and solutions are presented. It is thought that this thesis will contribute to the practitioners and the researchers in order to show the companies with a practical example where it can be used HPT and its Lean methodologies for almost every process involving complexity.