Denetimde büyük veri analitiği kullanımı için yol haritası
Roadmap for the use of big data analytics in auditing
  1. Tez No: 598260
  2. Yazar: İLHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında; geleneksel denetim, denetimde büyük veri incelenmiş; büyük veri, analitiği, teknolojileri ve bunların kullanım alanları araştırılmış; büyük veriye sahip örnek kamu kurumları incelenerek, geleneksel denetim yöntemleri ile yapılan dar kapsamlı denetimlerin yetersizliği ortaya konulmuş; büyük verinin denetim mesleğini nasıl etkileyebileceğine ilişkin öngörülere yer verilmiş; yeterli planlama ve uygun kaynaklarla büyük veri analitiğinin denetim faaliyetlerine nasıl entegre edilebileceği ve bu yaklaşımın denetimlerde uygulanması için yeni bir yol haritası geliştirilmiş ve sunulmuş; elde edilen bulgular değerlendirilmiş; ve son olarak, tez kapsamında büyük veri analitiğinin bir denetim faaliyetinde nasıl kullanılabileceğine yönelik işlem adımları, karşılaşılabilecek riskler ve zorlukları ile elde edilebilecek kazanımlar ve değerler örneklendirilmiş, ve bu yol haritasının uygulanması ile daha etkin, kapsamlı, hızlı, verimli ve en önemlisi değer katan denetim faaliyetlerinin gerçekleştirilebilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates traditional audits and big data analytics (BDA) based audits; introduces BDA and technologies used in in audits; examines a number of sample institutions having big data; demonstrates the limilations of traditional audits; explains how big data affect the audit profession and programs; and presents a road map for the first time to introduce BDA in auditing. After evaluating the outcomes of this thesis, a number of steps were suggested how big data analytics can be used for auditing and gettingbenefits and values from the programs with the gained facilities, faced risks and encounterred difficulties. A number of suggestions werefinally introduced to apply the road map and to implement it for having more effective, fast, efficient, appropriate and secure analytics in auditing activities.