624 numaralı Ayniyat Defterine (H.1266-1271 / M.1850-1855) göre Osmanlı Devleti'nde uygulanan kürek cezası
Penal servitude applied in Ottoman State for number 624 belongings register (H.1266-1271/ M.1850-1855)
  1. Tez No: 598270
  2. Yazar: MUSTAFA YAĞLIDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 476
Özet
16. asırda Osmanlı Devleti donanma gücü sayesinde Akdeniz'de egemen güç haline gelmiştir. Yapılan fetihlere paralel olarak Osmanlı donanması da büyümüştür. Ağırlıklı olarak kadırga adı verilen kürekli gemilerden oluşan Osmanlı donanmasında kürekçi ihtiyacı her zaman hâsıl olmuştur. Başlarda avarız karşılığı veya forsalardan karşılanan kürekçilerin sayısı zamanla yetersiz kalınca Osmanlı hukukunda daha önce karşılaşmadığımız kürek cezaları ortaya çıkmıştır. Küreğe konmak, küreğe almak gibi adlarla da adlandırılan kürek cezası Osmanlı Devleti'nde son dönemlere kadar görülmüştür. Bu çalışmada Osmanlı Devleti'nde 16. yüzyıldan itibaren uygulanan kürek cezasının ortaya çıkış süreci, hukukî boyutu, hangi suçlara karşı ne şekilde uygulandığı hususları incelenmiş ve 624 numaralı Ayniyat Defteri hakkında bilgi verilerek defterde yer alan hükümler çerçevesinde Osmanlı hukuki yapısı içerisinde kürek cezası uygulamasında zaman içerisinde meydana gelen değişmeler tartışılmıştır. Ayrıca M.1850-1855 yılları arası kürek cezası hükümlerini içeren 624 numaralı Ayniyat Defterine göre kürek cezasının nerede, ne zaman, hangi suçlara, ne kadar verildiği tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire became dominant power in Mediterranean thanks to its fleet in the sixteenth century. Within the conquests, Ottoman fleet also expanded. In Ottoman fleet, consisting of oared ships named as predominantly galley, the need for oarsman always came out. Initially, when the number of oarsmen supplying with avârız taxes and galley slaves became insufficient, never-before-seen penal servitudes emerged in Ottoman Law. Penal servitude named as settling on the oar, taking on the oar was seen till the last period of Ottoman Empire. In this study, the process of penal servitude applied since sixteenth century in Ottoman State, the legal dimension, matters of its application form to various crimes have been analyzed and the changes in the application of penal servitude in Ottoman Law within the scope of the sentences in the Number 624 belonging register by revealing information about this register, have been discussed. Furthermore, where, when, to which crimes, how long the penal servitude was sentenced; have been ascertained for Number 624 belonging register that included sentences of penal servitude between M. 1850 and 1855.