Göksun (Kahramanmaraş) ekolojik koşullarında bazı elma çeşitlerinin fenolojik, morfolojik ve pomolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of phenological, morphological and pomological characteristics of some apple cultivars in göksun (Kahramanmaraş) ecological conditions
  1. Tez No: 598272
  2. Yazar: HALİS KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFDER BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, MM106, MM111 ve Çöğür anaçları üzerine aşılı bazı elma çeşitlerinin Kahramanmaraş/Göksun ekolojik koşullarındaki verim değerlerinin, fenolojik, morfolojik ve pomolojik özelliklerinin saptanması amacıyla 2017-2018 yıllarında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Scarlet Spur, Golden Delicious, Granny Smith ve Fuji elma çeşitlerinde tomurcuk kabarması, çiçeklenme başlangıcı, tam çiçeklenme, çiçeklenme sonu ve meyvelerin hasat olum tarihleri tespit edilmiş, verim ve meyve özellikleri saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre çiçeklenme başlangıcı, tam çiçeklenme, çiçeklenme sonu ve meyve olgunlaşma zamanı çeşitlere ve yıllara göre değişiklik göstermiş, bu özelliklere anaçlar etki etmemiştir. Verim üzerine anaçlar etkili olmuş, en yüksek verim MM111 anacından (2017 yılı 7.75 kg/ağaç ve 2018 yılı 11.00 kg/ağaç) ve Granny Smith çeşidinden (2017 yılı 7.56 kg/ağaç ve 2018 yılı 11.11 kg/ağaç) elde edilmiştir. Meyve iriliği yıllara göre değişiklik göstermiş, en iri meyveler MM106 anacı üzerine aşılı bitkilerden elde edilirken (197.01g ve 168.43 g), Scarlet Spur çeşidine ait meyveler öteki çeşitlere kıyasla daha iri (218.33 g ve 183.07 g) olmuştur. En yüksek SÇKM ve pH içeriği denemenin iki yılında da MM111 anacından ve Scarlet Spur çeşidinden elde edilirken, Granny Smith ve Fuji çeşitlerinde kısmen düşük gerçekleşmiştir. Asitlik Granny Smith çeşidinde en yüksek, Scarlet Spur çeşidinde en düşük elde edilmiştir. Gerçekleştirilen 2 yıllık ölçüm ve gözlemler neticesinde Kahramanmaraş ili Göksun ilçesi ekolojik koşullarında MM111 anacının ve Granny Smith çeşidinin yetiştirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on to determine the yield values, phenological, morphological and pomological characteristics of some apple cultivars grafted on MM106, MM111 and Seedling rootstocks in Kahramanmaraş/Göksun ecological conditions in 2017-2018. In this study, bud swell, beginning of flowering, full flowering, end of flowering, harvest date of fruits, yield and fruit characteristics were determined in Scarlet Spur, Golden Delicious, Granny Smith and Fuji apple cultivars. According to the results of the study, the beginning of flowering, full flowering, end of flowering and fruit ripening time varied according to cultivars and years, and rootstocks did not affect these characteristics. Rootstocks were effective on yield, the highest yield was obtained from MM111 rootstock (7,75 kg / tree in 2017 and 11,00 kg / tree in 2018) and Granny Smith cultivar (7,56 kg / tree in 2017 and 11,11 kg / tree in 2018). Fruit size varies according to years, while the largest fruits obtained from plants grafted on MM106 rootstock (197.01 g and 168.43 g), the fruits of Scarlet Spur cultivar were larger than other cultivars (218.33 g and 183.07 g). The highest soluble solids and pH content were obtained from MM111 rootstock and Scarlet Spur cultivar in two years of the experiment, whilst it was partially low in Granny Smith and Fuji cultivars. Acidity was highest in Granny Smith cultivar and lowest in Scarlet Spur cultivar. As a result of 2 years of measurements and observations, it was revealed that MM111 rootstock and Granny Smith cultivar should be grown under the ecological conditions of Kahramanmaraş province Göksun district.