Bazı kayısı çeşit ve genotiplerinin fenolojik, morfolojik, pomolojik ve moleküler karakterizasyonu
Phenological, morphological, pomological and molecular characterization of some apricot cultivars and genotypes
- Tez No: 777708
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFDER BAYAZIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kayısı ıslah çalışmalarında olgunlaşma zamanı, verim ve meyve kalitesi oldukça önemlidir. Bu çalışma Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü araştırma arazisinde bulunan bazı melez kayısı genotiplerinde 2021 ve 2022 yıllarında yürütülmüştür. Çalışmada Şahinbey×Bebeco (Ş×B), Bebeco×Palsteyn (B×P), Bebeco×Çağataybey (B×Ç), Çağataybey×Palsteyn (Ç×P), Çağataybey×P. de Tyrinthe (Ç×T), Şahinbey×P. de Tyrinthe (Ş×T), Bebeco×P. de Tyrinthe (B×T) melezleri kullanılmıştır. Çalışmada ebeveyn ve melez bireylere ait fenolojik, morfolojik ve meyve özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca melez kayısı genotiplerinin RAPD tekniği kullanılarak moleküler karakterizasyonu da gerçekleştirilmiştir. Denemenin 2 yılında da melez kayısı genotiplerinde meyve olgunlaşması Mayıs ayının son haftası ile Haziran ayının ilk haftasında yoğunlaşmış, erkenci (
Özet (Çeviri)
In apricot breeding programs, it is very important to determine ripening time, yield and fruit quality characteristics. This study was carried out between 2021 and 2022 years in some hybrid apricot combinations found in the apricot parcel established in Alata Horticultural Research Institute. Şahinbey×Bebeco (Ş×B), Bebeco×Palsteyn (B×P), Bebeco×Çağataybey (B×Ç), Çağataybey×Palsteyn (Ç×P), Çağataybey×P. de Tyrinthe (Ç×T), Şahinbey×P. de Tyrinthe (Ş×T), Bebeco×P. de Tyrinthe (B×T) hybrids were used in the study. Phenological, morphological and pomological characteristics of parent and hybrid individuals were determined. In addition, molecular characterization of hybrid apricot genotypes was performed using the RAPD technique. Fruit ripening in hybrid apricot genotypes intensified in the last week of May and the first week of June in the 2nd year of the experiment, and no early (