Bazı kayısı genotiplerinde eşeysel uyuşmazlık durumlarının arazi koşullarında ve moleküler tekniklerle araştırılması
Investigation sexual incompatibility cases in some apricot genotypes under field conditions and using molecular techniques
  1. Tez No: 301023
  2. Yazar: ZEHRA TUĞBA ABACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM MURAT ASMA, PROF. DR. SALİH KAFKAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada Paviot ve Levent ebeveynleri ile yapılan melezlemeler neticesinde 2003 ve 2004 yıllarında elde edilen 89 F1 genotipinde eşeysel uyuşmazlık durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla arazi koşullarında açık tozlama, izolasyon ve kendileme çalışmaları ile laboratuvar ortamında S alel spesifik PCR uygulamaları ve DNA dizi analizleri gerçekleştirilmiştir. Genotiplerin ayrıca polen canlılık düzeyleri, polen çimlenme düzeyleri, polen tüpü uzunlukları ile 2007, 2008 ve 2009 yıllarında pomolojik, fenolojik ve morfolojik özellikleri belirlenmiştir.Paviot çeşidinde canlı polen oranının Levent genotipine oranla daha yüksek olduğu, melez genotiplerde ise polen canlılık oranlarının % 21.8-81.3 değerleri arasında olduğu belirlenmiştir. Aynı şekilde polen çimlenme oranları Paviot çeşidinde % 84.8, Levent genotipinde % 54.7 olarak gözlemlenmiştir. F1 genotiplerinde polen çimlenme oranlarının % 11.4-96.3 değerleri arasında olduğu tespit edilmiştir.2008 ve 2009 yıllarında yapılan izolasyon çalışmaları neticesinde Paviot çeşidinde % 40-70, Levent genotipinde % 0 meyve tutumu gözlemlenirken, kendileme çalışmalarında Paviot çeşidinde % 36-52, Levent genotipinde ise % 0 meyve tutumu tespit edilmiştir. Arazide yapılan tozlama çalışmaları neticesinde Paviot çeşidinin kendine uyuşur, Levent genotipinin kendine uyuşmaz olduğu belirlenmiştir. Melez bitkilerin 56 tanesinin % 5'in altında meyve tutumuna sahip olduğu ve kendine uyuşmaz olduğu, 33 tanesinin ise kendine uyuşur olduğu saptanmıştır.Yapılan laboratuvar çalışmaları neticesinde kendine uyuşur bir çeşit olan Paviot çeşidinde ScS2 alelleri, kendine uyuşmaz olan Levent genotipinde ise S52Sx alellerinin bulunduğu ortaya çıkarılmıştır. Levent genotipinin ikinci alelinin daha önceki çalışmalarda tespit edilmediği ve yeni bir alel olduğu belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan 89 F1 genotipinde ScS52, ScSx, S2S52, S2Sx alel çiftlerinin bulunduğu, 56 F1 genotipinin Sc aleli taşımadığı ve kendine uyuşmaz olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the sexual incompatibility cases in 89 F1 genotype obtained in 2003 and 2004 as a result of cross-breeding procedures conducted on Paviot and Levent parents. For this purpose, open pollination, isolation, and self-pollination works were performed under land conditions, and S allele specific PCR applications and DNA sequencing analyses were conducted in laboratory. Levels of pollen viability and pollen germination and pollen tube lengths of the genotypes and their pomological, phenological and morphological properties were also determined in 2007, 2008 and 2009.It was determined that while the rate of viable pollen in Paviot cultivar was higher than in Levent genotype, the rates of pollen viability in hybrid genotypes were between 21.8-81.3%. Similarly, the rates of pollen germination were 84.8% in Paviot cultivar and 54.7% in Levent genotype. The rates of pollen germination in F1 genotypes ranged between 11.4-96.3%.The isolation works conducted in 2008 and 2009, resulted a 40-70% fruit set was Paviot cultivar. This figure was 0 % for Levent genotype. On the other hand, in self-pollination studies, the fruit set was 36-52% in Paviot cultivar, whereas it was 0% in Levent genotype. Pollination works conducted in the land revealed that Paviot cultivar was self-compatible, whereas Levent genotype was self-incompatible. It was also determined that 56 of the hybrid plants had fruit set of less than 5% and were self-incompatible, whereas 33 of them were self-compatible.The results showed that ScS2 alleles were in Paviot cultivar, a self-compatible cultivar, whereas S52Sx alleles were in Levent genotype, a self-incompatible cultivars. Since the second allele of Levent genotype had not been detected in previous studies and this is a new allele. Another finding was that ScS52, ScSx, S2S52, and S2Sx alleles were present in 89 F1 genotype used in the study and 56 F1 genotype carried no Sc allele and was self-incompatible.