Marmara bölgesinin bazı tatlı sularının malakofaunası
Malacofauna of some freshwaters in the Marmara region
  1. Tez No: 598279
  2. Yazar: NURDAN TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN AŞKIM GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Marmara Bölgesi'nin bazı tatlı sularının malakofaunasını saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Marmara Havzası'nda bulunan tatlı su sistemlerinden seçilen 19 istasyondan 2014 yılı Nisan-Mayıs, Haziran-Temmuz ve Ağustos-Eylül aylarında yapılan arazi çalışmalarında toplanan örnekler ile yürütülmüştür. Çalışma sonucunda toplanan ve teşhis edilen 16 tür ekolojik ve zoocoğrafik olarak değerlendirilmiştir. Buna göre Gastropoda sınıfından, Prosobranchia alt sınıfına ait beş tür (Theodoxus fluviatilis, Theodoxus anatolicus, Viviparus viviparus, Bithynia tentaculata, Borysthenia naticina) Pulmonata alt sınıfı, Basommatophora takımına ait yedi tür (Radix auricularia, Radix balthica, Lymnaea stagnalis, Physa acuta, Planorbarius corneus, Planorbis carinatus, Gyraulus piscinarum) ve Bivalvia sınıfından Eulamellibranchiata alt sınıfına ait dört tür (Unio pictorum, Pisidium amnicum, Dreissena polymorpha, Dreissena bugensis) tespit edilmiştir. Yapılan bu çalışma hem Marmara Bölgesi'nin mollusk faunasının ortaya çıkarılmasına yardımcı olmuş hem de tespit edilen türlerin çoğunluğunun belirlenen çalışma sahasında ilk kez kayıt altına alınmasını sağlamıştır. Dreissena bugensis Türkiye malakofaunası için yeni kayıt olarak tespit edilmiştir. Çalışmamızın Anadolu tatlı su sistemleri malakofaunasının tespitine yönelik mevcut literatüre katkıda bulunulduğu ve gelecek çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the malacofauna of some fresh waters of the Marmara Region. The study was conducted with samples collected from 19 stations selected from fresh water systems in the Marmara Basin in April-May, June-July and August-September 2014. After the sample collection, 16 species were identified and these were evaluated ecologically and zoogeographically. There were five species (Theodoxus fluviatilis, Theodoxus anatolicus, Viviparus viviparus, Bithynia tentaculata, Borysthenia naticina) members of the Prosobranchia subclass, seven species (Radix auricularia, Radix balthica, Lymnaea stagnalis, Physa acuta, Planorbarius corneus, Planorbis carinatus, Gyraulus piscinarum) members of the Basommatophora order of the Pulmonata subclass of the Gastropoda and four species (Unio pictorum, Pisidium amnicum, Dreissena polymorpha, Dreissena bugensis) members of the Eulamellibranchiata subclass of the Bivalvia class. The results of this study helped to reveal the mollusc fauna of the Marmara Region. The majority of the identified species were recorded for the first time in the selected study area via our study. Dreissena bugensis has been identifed as a new record for the malacofauna of Turkey. We think that our study made great contrubitions to the existing literature identifying the malacofauna of Anatolian freshwater systems and it will shed light on the future studies.