Afganistan ekonomisinin dönüşümünde Bir Kuşak Bir Yol Stratejisinin incelemesi
Investigation of One Belt One Road Strategy in the transformation of Afghanistan economy
  1. Tez No: 598281
  2. Yazar: SHAH JAHAN HAKİMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Afganistan devletinin Sovyetler Birliği işgalinin öncesi ve sonrası politik ve ekonomik durumunu ve özelikle Afganistan ekonomisinin dönüşümünde Bir Kuşak Bir Yol stratejisini incelemektedir. Amaca ulaşmak için, Afganistan'ın tarihsel geçmiş hakkında bilgi sahip olmak ve ülkenin Sovyet savaşının başlamasından önceki dönemdeki ekonomik durumunu incelemek zaruridir. Bununla birlikte, Tarihi İpek Yolu, toplumların gelişimine ve iletişimine büyük katkılarda bulunmuştur. 2013 yılında Çin başkanı Xi Jinping, Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlayan“One Belt One Road”adlı bir stratejiyi tanıtmıştır. Bu strateji tüm katılımcı ülkeler için ekonomi, politika ve kültür değişimi açısından çeşitli avantajlar içermektedir. Afganistan de dahil olmak üzere birçok ülke bu projeye olumlu ve destekleyici gözle bakmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı“Bir Kuşak Bir Yol”projesinin ilerleyişini araştırmak ve bu bağlamda Afganistan'ın durumunu daha çok ekonomi iş birlikleri açısından analiz etmektir. Çalışmanın sonucu olarak, son on yıllar boyunca Afganistan ekonomisinin iç ve dış savaşlardan nasıl etkilendiği göstermeye çalışmıştır. Bu savaşların sonucunda Afganistan'ın ekonomik temelleri zayıflamıştır. Afganistan ekonomisini ithalat ve uluslararası yardıma bağlı zayıf bir ekonomi haline getirilmiştir. Ek olarak, 2001 yılında Taliban çöküşünden sonra Afganistan yeni hükümeti kurulmasıyla beraber ülke ekonomisi yeni bir rota izlemiştir ki Afganistan ekonomisindeki gelişmeler açıkça görülmektedir. Bununla birlikte karaya oturmuş olan Afganistan uluslararası pazarına en iyi“Bir Kuşak Bir Yol”projesine bağlayarak dış ticaretini genişletebilir.
Özet (Çeviri)
This study is focused on political and economic situation of Afghanistan before and after Soviet invasion to the country especially examines the“One Belt One Road”strategy in the transformation of the Afghan economy. However, to achieve this goal, it is imperative to have some historical background about the country and to review the economic development of the country before the start of the Soviet war. The ancient Silk Road has made great contribution to the development and communication of human society in history. In 2013 the president of China Xi Jinping put forward an initiative called“One Belt One Road”which is expected to connect Europe and Asia. It contains various benefits for all participant countries in terms of economy, politics and culture exchange. Most of the responses are positive and supportive, including Afghanistan. The main purpose of this study is to research the progress of“One Belt One Road”project and in this context, it is more important to analyze the situation of Afghanistan in terms of economic cooperation. The results of this study demonstrate that the Afghan economy has been affected by internal and external wars over the last few decades. As a result, of the wars, Afghanistan's economic infrastructure are diminished. Afghanistan's economy has been turned into a weak economy dependent on imports and international aids. With the post-Taliban stablished government in 2001, the country's economy has gained a new course with clearly visible economic developmental elements. However, Afghanistan, which has been stranded, can expand its foreign trade by linking it to the“One Belt One Road”strategy in the international market.