Hemşirelik yüksekokulu öğrencilerinin benlik saygısı ve atılganlık düzeyi arasındaki ilişki
The Relationship between the self-esteem level and the assertiveness level of the higher nursery college students
  1. Tez No: 99171
  2. Yazar: SERPİL YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİNE EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte olan bu araştırma, 1999 yılı Ekim ayı içerisinde Atatürk Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu 1.,2.,3. ve 4. Sınıf öğrencilerinin benlik saygısı ve atılganlık düzeyi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Veriler, öğrencilerin sosyo- demografik özelliklerini belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket formu, Stanley Coopersmith' in geliştirdiği, Turan ve Tufan' m Türkçe' ye uyarlamış olduğu Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği (BSÖ) ile Rathus' un geliştirdiği, Voltan tarafından Türkçe' ye uyarlanan Rathus Atılganlık Envanteri (RAE) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, t testi, korelasyon ve varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alman 306 öğrencinin %48. 05' inin 19- 20 yaş grubunda olduğu ve %56. 53' ünün 4 ve daha fazla sayıda kardeşi olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin benlik saygısı puan ortalamasının 65. 65±16. 95 olduğu; atılganlık düzeyi ile aralarında pozitif doğrultuda bir ilişkinin bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY This research being of descriptive and searching relating nature was conducted in October 1999 to evaluate the relationship between the self-esteem level and the assertiveness level of the 1st, 2nd, 3rd, and 4th year students at Higher Nursery College at Atatürk University. Data were collected by using a questionnaire prepared by the researcher to determine the socio-demographic characteristics of the students, Coppersmith Self- Esteem Inventory (SEI) developed by Coppersmith and adapted to Turkish by Turan & Tufan, and Rathus Assertiveness Schedule (RAS) developed by Rathus and adapted to Turkish by Voltan. Percentage, t Test, Correlation Analysis, and Variance Analysis were used in evaluating the data. It was determined that 48.05 % of the 306 students included in the study were in the 19-20-year age group, and 56.53% had 4 or more sisters and /or brothers. It was found that the self-esteem grade average of the students was 65.65Ü6.95 and that there was a positively relation between the self-esteem grade average and the assertiveness level ( r=0.632, p< 0.001). The higher the self- esteem became, the higher the assertiveness level of the students was. The Self-esteem grade average of the 54.9 % of the students was found to be high and that of the 45. 1 % was found to be low.