X-band isoflux microstrip patch antenna array desing for low earth orbit satellites
Alçak Yörünge Uyduları için X-Bant Eş Akılı Mikroşerit Anten Tasarımı
- Tez No: 598309
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KIZILAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Alçak yörünge (LEO) katmanları; iletişim uyduları, dünya izleme uyduları, bilimsel uydular ve gözlem uyduları gibi farklı uydu tipleri tarafından kullanılır. Uyduların sınırlı enerjilerinden dolayı yörüngede kalma süreleri azdır. Bu sebeple, uydu üzerinde bulunan yükler düşük kütleli olacak şekilde dizayn edilmeli ve sınırlı enerjiyi verimli bir şekilde kullanmalıdırlar. Uzay uygulamalarında parabolik, helis ve dizi antenler gibi çeşitli anten tipleri kullanılmaktadır. Bununla beraber, teknolojinin artması ile özel tekniklere sahip antenlere ihtiyaç duyulmaktadır. Başlıca bu antenler, küçük boyutlu uyduların geliştirilmesi için küçük boyutlu ve istenilen ışıma örüntüsü oluşturması beklenen antenlerdir. Küçük boyut dizaynı için mikroşerit antenler kullanılabilir. Mikroşerit yama antenlerin tasarımı basit, yapımı ve üretimi kolay, ucuz ve düşük kütle ve yüksekliğe sahiptirler. İstenilen ışıma örüntüsü oluşturabilmek , yönlü ışıma, çok-yönlü ışıma ve eş akılı olarak bilinen geniş-açılı ışıma gibi farklı ışıma örüntüsü oluşturabilen antenler ile sağlanabilir. Eş akılı ışıma örüntüsüne sahip antenin amacı, dünyanın yüzey eğiminden kaynaklı uydunun yeryüzüne olan değişken mesafesi ile orantılı olarak kapsama alanı boyunca güç yoğunluğunu eşitleyerek sağlamaktır. Bu çalışmada LEO uyduları içim eş akılı ışıma örüntüsüne sahip mikroşerit yama anten dizisi sunulmuştur. Önerilen anten, X-Band'ında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Anten dizisine ait besleme hattı tasarlanmıştır. Anten dizisi CST Mikrodalga Studio 2018 tarafından simüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Low Earth Orbit (LEO) levels are used by different satellite types such as communication satellites, earth monitoring satellites, scientific satellites and observation satellites. The orbiting time of satellites is restricted due to their limited energy. For this reason, the loads located on satellite should be designed to have low mass and they should consume the limited energy efficiently. Various antenna types are used in space applications such as parabolic, helical and array antennas. However, antennas with specialized specifications are needed within the increase in technology. The main ones are the small size for satellites and the desired beam forming. The microstrip patch antennas can be used for the small size feature. The microstrip patch antennas are simple to design, easy to construct and fabricate, cheap and have low mass and height. Agility in beam forming is achieved by antennas operate with different patterns. These are the directional beam, the multi-directional beams and the wide-angle beams commonly known as isoflux. The goal of the isoflux pattern of the antenna is to compansate the distance variation from the satellite to the ground along the surface curvature of the earth to provide constant power density over the ground covered by the antenna radiation pattern. In this work, a microstrip patch antenna array with isoflux radiation pattern is presented for LEO satellites. The proposed antenna is designed to be used in X-Band. The feeding network for the array antenna is designed. The antenna array is simulated by the CST Microwave Studio 2018.