Gelişmiş mikrodenetleyici kontrollü akıllı ev otomasyonu
Advanced microcontroller controlled smart home automation
- Tez No: 598324
- Danışmanlar: PROF. DR. HERMAN SEDEF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İnsanlar sürekli olarak hayat standartlarını yükseltme eğilimindedirler. Teknoloji ile beraber bu beklentiler daha da yükselmektedir. İnsanlar kendi yaşam alanlarında konfor ve emniyet ihtiyacını daha çok hissetmektedirler. Günümüz teknolojisi ve Nesnelerin İnterneti (Internet of Things, IoT) bu konforu ve emniyeti sağlamak yolunda hızla ilerlemektedir. Gelişmiş ev otomasyonları bu ilerlemenin bir ürünüdür. Bu çalışmada, gelişmiş ARM çekirdekli mikrodenetleyiciler ile özgün bir ev otomasyonu sisteminin hem donanım hem yazılım olarak tasarımı, testleri ve uygulaması yapılmıştır. Sistem tamamen kablosuz haberleşme üzerine tasarlanmış olup, 2.4 GHz Wi-Fi ve 2.4 GHz RF (Radyo Frekansı) haberleşme modülleri ile gerçekleştirilmiştir. Android tabanlı cihazlarda çalışan ve bu otomasyon sistemini kontrol eden bir arayüz uygulama geliştirilmiştir. Tasarlanan bütün cihazların birbirleri ile anlaşmasını sağlayan, haberleşmenin her safhasında kullanılan yeni bir haberleşme paket yapısı sunulmuştur. Olası güvenlik açıklarına karşı, tüm haberleşmede AES-128bit şifreleme kullanılmıştır. Sistemin artıları ve eksileri günümüz koşullarına göre tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
People tend to constantly raise their standard of living. With advanced technology, these expectations are increasing. People feel the need for comfort and safety in their living spaces. Today's technology and the Internet of Things (IoT) are advancing rapidly to provide this comfort and safety. Advanced home automation is a product of this progress. In this study, with usage of advanced ARM core microcontrollers, the design, testing as well as hardware and software of an original home automation system were performed. The system is designed for wireless communication with 2.4 GHz Wi-Fi and 2.4 GHz RF (Radio Frequency) communication modules. An interface application that works on Android based devices and controls this automation system has been developed. A new communication package structure is provided, which enables all designed devices to communicate with each other and which is used at every stage of communication. Against possible security vulnerabilities, AES-128bit encryption is used in all communications. The pros and cons of the system are discussed according to current conditions.