Etkileşimli mimarlığın adaptasyon potansiyelleri
Adaptation potentials of interactive architecture
- Tez No: 598323
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM YALINAY ÇİNİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tez çalışması, mimari mekânın değişen koşullara ve kullanıcılarına göre nasıl adapte olabileceğini etkileşim kavramı çerçevesinde araştırmaktadır. Yakın gelecekte etkileşim kavramı ile birlikte tasarlanan mekânların; sadece mimari kaygılarımızı karşılamanın ötesinde, gelecekte güncelleşme olasılığı olan tasarım parametrelerine de cevap verebilecek mekânlara dönüşme potansiyelleri vardır. Bu çerçeveden baktığımızda etkileşimli mimarlığın; mimari tasarım anlayışını, tasarım sürecini ve bu süreçteki rolleri ve yaşadığımız çevreyi değiştirebileceğini söyleyebiliriz. Mekânın kullanıcı ve çevresi ile birlikte değişebilen, etkileşimli bir sistem olarak çalışabilmesi sayesinde, mekân kavramının formlardan, akımlardan ve hatta konumdan bağımsız olarak, salt mekân ve mekân ile kullanıcı arasındaki ilişki odaklı düşünülebilirliğini, etkileşimli mimarlık bağlamında literatür araştırmaları üzerinden sorgulamak ve öngörülerde bulunmak tez araştırmasının temelini oluşturmaktadır. Tez çalışması kapsamında; etkileşim kavramı ve gelişim süreçleri, ilişkili oldukları bilim ve teknoloji alanları, örnek kuramsal projeler ve araştırma geliştirme projeleri için yapılmış olan prototip çalışmaları üzerinden incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda elde edilen bileşen sistem ilişkisi ve tektonik kavramları temel alınarak etkileşimli mimari bir mekân tasarımının yakın gelecekte nasıl gerçekleştirilebileceği sorgulanmış; kavramsal tasarım önerisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how an architectural space can adapt to the changing conditions and its users within the framework of the concept of interaction. The architectural spaces which designed with the concept of interaction will have potential not only to meet users' current architectural concerns but also to respond to the design parameters that are likely to be updated in the future. In this context, we might say that interactive architecture will have a key role in changing the architectural design process, the roles of architects and the living environments in the near future. The architectural spaces with the capability of change itself according to the users and the environment can work as an interactive system. Rethinking the concept of architectural space independently of the architectural styles, forms and even the location is the main goal of the thesis. In the scope of the thesis; the related disciplines, technological and systematical background, up-to-date projects and prototype work for research and development projects are examined. In the last section, based on the concept of the component and system relationship and the concept of tectonics in architecture which are obtained as a result of the analysed projects, the ways of creating an interactive architectural space design in the near future is questioned and a conceptual design proposal is made.