Voice controlled smart home assistant design and applications with microcontroller appliance
Mikrodenetleyici cihaz ile ses kontrollü akıllı ev yardımcısı tasarım ve uygulamaları
- Tez No: 728736
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER AKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Gelişen ve yaygınlaşan dijitalleşme ile birlikte farklı görevleri üstlenebilen sanal asistanlar ortaya çıkmıştır. Öncelikle kısıtlı alanlarda kullanılan sanal asistanlar, yazılım algoritmalarının gelişmesiyle birlikte genişleyen bir kullanım alanı bulmuştur. Günümüzde firmaların iş yükünü azaltmak için sanayi, turizm, hizmet ve ulaşım gibi birçok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hatta insanlar yoğun iş hayatları nedeniyle kendilerine yeterli zaman bulamadıkları için asistanlara ihtiyaç duymaya başladılar. Kişisel sanal asistanlarda bu ihtiyaçlara yardımcı olarak insanların hayatlarına girmeye başlamıştır. Bu çalışmada sanal asistanlar ve nasıl çalıştıkları anlatılmış ve en çok kullanılan sanal asistanlar karşılaştırılmıştır. Daha sonra piyasada yaygın olarak kullanılan kişisel sanal asistan cihazları incelenmiştir. Tüm bu incelemeler sonucunda Raspberry Pi, mikrofon kiti ve ek donanımlar kullanılarak gelişmiş bir interaktif sanal asistan sistemi oluşturulması hedeflenmiştir. 3D Cad programı ile hedef sistem için bir gövde tasarlanmış ve bu yapının üretimi 3D yazıcı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kullanılan donanım demo yazılımı ile test edilmiş ve çalıştırılmıştır. Sesli komut sistemini oluşturmak için sisteme açık kaynaklı bir sanal asistan yazılımı entegre edilmiştir. Asistanın kullanıcıya doğru dönmesini sağlayacak sesin lokalizasyonu üzerine çalışılmıştır. LCD ekran ve LED eklenerek asistanın etkileşim yeteneği artırılmıştır. Bu çalışma ile kişilerin VPA cihazlarını kullanmaya teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the developing and widespread digitalization, virtual assistants who can undertake different tasks have emerged. First, virtual assistants used in restricted areas have found an expanding area of use with the development of software algorithms. Nowadays, it is widely used in many sectors such as industry, tourism, service and transportation to reduce the workload of companies. Even, people started to need assistants because they could not find enough time for themselves due to their busy working lives. Personal virtual assistants have begun to enter people's lives by helping these needs. In this study, virtual assistants and how they work are explained and the most used virtual assistants are compared. Afterwards, the devices of commonly used personal virtual assistants in the market were examined. As a result of all these investigations, it is aimed to create an advanced interactive virtual assistant system using the Raspberry Pi, microphone kit and additional equipment. A body was designed for the target system with a 3d Cad program, and the production of this structure was achieved by using a 3D printer. The hardware used was tested and operated with demo software. An open-source virtual assistant software is integrated into the system to create the voice command system. Localization of the sound was studied that will enable the assistant to turn towards the user. By adding LCD screen and LED, the interaction ability of the assistant has been increased. It is aimed to encourage people to use VPA devices with this study.