Redesign intelligent solid-state relay
Yeniden tasarım akıllı solis-state rölesi
  1. Tez No: 787092
  2. Yazar: SAMEER JUMAAH HAMMAD HAMMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Akıllı Katı Hal Rölesi (ISSR), modern endüstride elektrik operasyon kontrol sistemlerinde lider bir rol üstlenmiştir. Bu çalışmada temel olarak düşük maliyetli bir endüstriyel Akıllı Katı Hal Rölesi (ISSR) tasarlamayı amaçlamaktadır. Üç fazın her biri bir Çift Yönlü Optokuplör (PC814) sıfır algılama içerir ve akım trafoları (CT'ler) akım sensörüdür. Mikrodenetleyici, sıfır algılama bileşenlerinden verileri toplar, devre sürücüsü (MOC3023) içinde entegre tetiği açmak için CT'ler ve sensörler, bu da Triyakları tetikler. Bu araştırma beş aşamada gerçekleştirilmiştir; İlk aşama, simülasyon programı kullanılarak tek fazlı SSR devresinin tasarlanması ve simülasyonunun yapılması ve laboratuvarda donanım olarak uygulanmıştır. Üçüncü aşamada, simülasyon programı tarafından akıllı bir üç fazlı Katı Hal Rölesinin (ISSR) tasarlanması ve simüle edilmesi ve PIC mikrodenetleyicisinin (PIC18F25K22) MikroC derleyicisi tarafından programlanması için önceki SSR'ye PIC mikrodenetleyici (PIC18F25K22) eklendi ve ardından laboratuvarda donanım olarak uygulanmıştır. Dördüncü aşama, üçüncü aşamanın gelişmiş bir tasarımının JLCPCB adlı bir devre kartı basımı konusunda uzmanlaşmış bir şirkete gönderilmesiyle sağlandı. PCB teslim aldıktan sonra son aşama başlanmıştır. ISSR devre elemanları panoya monte edilerek lehimlendi ve pic mikrodenetleyici (PIC18F25K22) programlanmıştır. Daha sonra cihazın rezistif ve endüktif yükler performansı incelenmiş ve nihai sonuçlar alınmıştır. Sonuç olarak, ISSR cihazı endüktif yük, yumuşak yolverici ve dirençli yük gibi farklı yüklerle kullanılabilir ve aşırı akım yüklerine karşı son derece güvenilir koruma sağlarken önemli miktarda enerji tasarrufu sağlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Intelligent Solid-State Relay (ISSR) has taken a leading role in electrical operation control systems in modern industry. This research mainly aims to design a low-cost industrial Intelligent Solid-State Relay (ISSR). This ISSR device contacts three phases of electrical power based on a semiconductor switch under the control of an intelligent microcontroller in the operating systems. Each of the three phases contains a Bidirectional Optocoupler (PC814) zero detection, and current transformers (CTs) are the current sensor. The microcontroller collects the data from zero detection components, CTs, and sensors to turn on the trigger integrated within the circuit driver (MOC3023), which in turn triggers the Triacs. This research was carried out in five stages; The first stage was designing and simulating the single-phase SSR circuit using the simulation program and implementing it as hardware in the laboratory. The second stage was designing and simulating the three-phase SSR circuit using the simulation program and again implementing it as hardware in the laboratory. In the third stage, the PIC microcontroller (PIC18F25K22) was added to the previous SSR to design and simulate an intelligent three-phase Solid-State Relay (ISSR) by the Simulation program and programming the PIC microcontroller (PIC18F25K22) by MikroC compiler and then implemented as hardware in the laboratory. The fourth stage was achieved by sending an enhanced design of the third stage to a company specialized in printing a circuit board called JLCPCB. The final stage started after receiving the PCB. ISSR circuit components were assembled and soldered to the board, and a pic microcontroller (PIC18F25K22) was programmed. Then, the device's resistive and inductive loads performance was inspected, and the final results were obtained. In conclusion, the ISSR device could be used with different loads such as inductive load, soft-starter, and resistive load. Consequently, this ISSR device can save significant amounts of energy while providing highly reliable protection from overcurrent loads.