Statik yükler altında bir a320 uçak kanadının kompozit malzemeler ile tasarımı ve analizi
Design and analysis of a320 aircraft wing with composite materials under static loads
  1. Tez No: 598338
  2. Yazar: ÖZGÜN GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Mevcut proje, ticari bir uçak olan Airbus A320'nin kanadının kompozit malzemelerle tasarımından ve daha sonrasında sonlu elemanlar yöntemi ile analizinden oluşmaktadır. Kanat modelinin tasarımı, kanat yapı elemanlarının her birini içerir. Yapısal elemanların tasarımı bir CAD uygulaması olan CATIA'da yapılmıştır. Daha sonrasında nihai modelin oluşturulması için yapısal elemanların birbiriyle bağlantıları yapılmıştır. Yapısal elemanların birbiriyle bağlantısı, kanadın nihai modeli ve analizler için gerekli mesh ağının oluşturulması FEMAP programında ve sonraki aşamada ise NX Nastran programında yapısal analizler yapılmıştır. Analizlerin amacı, kanadın üzerine gelen yüklere dayanıp, dayanamayacağını doğru şekilde öngörmektir. Bu noktada kanatta kullanılan kompozit malzemelerin katmanlarının birden fazla koşul altında iş görmezlik durumu araştırılmıştır. Sonuç olarak kullanılan kompozit malzemenin kanat üzerine gelen yüklere dayanabildiği gözlemlenmiştir. Böylece metal tabanlı alaşıma göre daha hafif olan kompozit malzemenin, ağırlık optimizasyonu için de kullanılabileceği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present thesis consists of the design of the wing of a commercial aircraft, Airbus A320, with composite materials and followed by a finite element analysis. The formation of the wing model first comprises the formation of each of the wing structure elements (ribs, spars). Structural elements are designed in CATIA, a CAD application. Then it includes the interconnection of structural elements to form the final model. The structural elements were connected to each other, the final model of the wing and the mesh network required for the analysis was made in FEMAP program. In the next step, structural analyzes were performed under NX Nastran. The purpose of the analyzes correctly predicts whether the wing can withstand the loads on it. At this point, the failure of the layers of the composite materials are used on the wing and multiple conditions was investigated. As a result, it was observed that the composite materials used were able to withstand the loads on the wing. This proved that the composite materials, which are lighter than the metal-based alloy, can also be used for weight optimization.