Sosyal dışlanma ve kadın yoksulluğu arasındaki ilişki: Roman kadınlar üzerine bir araştırma
The relation between social exclusion and women poverty: A research on roma women
  1. Tez No: 598343
  2. Yazar: BÜŞRA SAĞLIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA YENİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Sosyal dışlanma, genel bir biçimde bireylerin toplumla olan ilişkilerinin zayıflık veya yokluk hali olarak ifade edilebilirken, detayları incelendiğinde tanımlanması oldukça zor, çok boyutlu, ilişkisel, göreceli ve dinamik bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Yoksulluk ise, hem sosyal dışlanma gibi çok boyutlu, hem de sosyal dışlanmanın bir parçası olan küresel bir sorundur. Sosyal dışlanma ve yoksulluk kavramlarının küresel dönüşümler sonucunda birlikte incelenmesi söz konusu olmaktadır. Gerek sosyal dışlanma gerekse yoksulluk kadınları erkeklere oranla daha fazla etkilediği için“kadın yoksulluğu”olgusu öne çıkmaktadır. Bu bağlamda kadın yoksulluğu yalnızca maddi bir eksiklik sonucu ortaya çıkmamaktadır. Kadınların yaşadıkları sosyal, kültürel, siyasal alanlardaki imkânlardan mahrum kalması da kadın yoksulluğu ile doğrudan ilişkilidir. Dolayısıyla, kadın yoksulluğu ve sosyal dışlanma birlikte açıklanarak çalışmaya konu olmaktadır. Bu çalışmada sosyal dışlanma ve kadın yoksulluğu olgularının her ikisini de birlikte temsil eden gruplardan biri olan Roman kadınlar ele alınmaktadır. Roman kadınların sosyal yaşamları, çalışma ve eğitim durumları bir bütün olarak incelenerek sosyal dışlanma ve kadın yoksulluğu arasında bir ilişkinin olup olmadığı, varsa ne tür bir ilişki olduğunu ortaya koymak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social exclusion is generally defined as the weakness or absence of individuals' relations with society. On the other hand social exclusion is a multidimensional, relative, dynamic and complex concept. Because of this structure of social exclusion it is really hard to define it. Poverty is a multidimensional problem that is both social exclusion and a global problem which is a part of social exclusion. Social exclusion and poverty should be examined together as a result of global transformations. Since social exclusion and poverty affects women more than men, female poverty is important. In this context, women's poverty is not only a budget problem. The deprivation of women's opportunities in the social, cultural and political spheres they live in is also directly related to women's poverty. Therefore, this study examines women's poverty and social exclusion together. In this study are discussed Roma women who are most exposed to social exclusion and female poverty. The aim of the study is to examine the social life of Roma women, their working and educational conditions and to determine whether there is a connection between social exclusion and female poverty.