Meme tümörlü köpeklerde kandaki OMEGA-3 ve OMEGA-6 düzeylerinin klinik önemi
Clinical importance of omega-3 and OMEGA-6 levels in blood of dogs with mammary tumors
  1. Tez No: 598352
  2. Yazar: TUĞBA TUZLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL SARIBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çalışma, köpeklerde meme tümörlerinin etiyolojisinde önemli bir yeri olan omega yağ asitlerinin, sağlıklı ve meme tümörü olan köpeklerde kandaki düzeylerinin belirlenmesi amacıyla düzenlendi. Çalışma klinik olarak meme tümörü tanısı konulan 9 dişi köpek ile klinik olarak sağlıklı 8 dişi köpekte gerçekleştirildi. Klinik olarak meme tümörü tanısı konulan köpeklerden operasyona alınmadan önce antikoagülanlı tüplere 10 ml kan örneği alındı ve kan örnekleri omega yağ asitleri analizleri yapılıncaya kadar -20○C'de muhafaza edildi. Klinik olarak sağlıklı olan köpeklerden de antikoagülanlı tüplere yaklaşık 10 ml kan örneği alındı ve kan örnekleri omega yağ asitleri analizleri yapılıncaya kadar -20○C'de muhafaza edildi. Tümör şüpheli kitleler mastektomi operasyonu ile uzaklaştırıldı ve histopatolojik inceleme amacıyla laboratuvara gönderildi. Histopatolojik tanı sonuçlarına göre 9 dokunun da malign meme tümörü olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The study was designed to determine the blood levels of omega fatty acids, which have an important role in the etiology of mammary tumors in dogs, in healthy and mammary tumor dogs. The study was carried out in 9 clinically mammary tumor diagnosed and 8 healthy female dogs. 10 ml blood samples were taken from anticoagulant tubes before the operation of dogs diagnosed clinically as mammary tumors and blood samples were kept at -20°C until analysis of omega fatty acids. Approximately 10 ml of blood samples were taken from clinically healthy dogs and anticoagulant tubes and blood samples were kept at -20°C until analysis of omega fatty acids. Tumor suspicious masses were removed by mastectomy and sent to the laboratory for histopathological examination. According to histopathological diagnosis results, 9 tissues were found to be malignant mammary tumors.