Dynamics of capital structure: An empirical analysis of Turkish banking sector
Sermaye yapısı dinamikleri: Türk bankacılık sektörünün ampirik analizi
  1. Tez No: 598353
  2. Yazar: NAZAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. İNCİ GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, makroekonomik faktörlerin ve finansal krizlerin etkisine odaklanarak, 1995-2016 döneminde Türkiye'deki mevduat bankaları için sermaye yapısının belirleyicilerini incelemektedir. Tez ayrıca, gelir değişkenliği, büyüme fırsatı, somutluk, büyüklük ve kârlılık gibi farklı banka özelliklerinin, kriz dönemlerinde mevduat bankalarının sermaye yapısına farklı etkileri olup olmadığını incelenmektedir. Sermaye yapısının belirleyicilerini ve optimal sermaye yapısına yönelik ayarlama hızını incelemek için kısmi ayar modeli kullanılmıştır. Model, Genelleştirilmiş Momentler Yöntemi (GMM) tekniği kullanılarak tahmin edilmiştir. Sonuçlar, büyüme fırsatı, GSYİH büyümesi ve enflasyonun kaldıraçla pozitif bir ilişki içinde olduğunu gösterirken, karlılık, somutluk ve krizlerin negatif bir ilişkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, gelir değişkenliğinin kriz dönemleri için kaldıraç üzerinde olumsuz etkisi olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar ayrıca Türkiye'deki mevduat bankalarının sermaye yapısı davranışının finansal hiyerarşi teorisi ile uyumlu olduğunu göstermektedir. Bulgular, Türkiye'deki mevduat bankaları için optimal sermaye yapısına ulaşma oranının yılda % 30 olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the determinants of capital structure for deposit banks in Turkey during the period 1995-2016, focusing on the impact of macroeconomic factors and financial crises. The paper also analyzes whether different bank characteristics such as income variability, growth opportunity, tangibility, size, and profitability have a different effect on the capital structure of deposits banks during the crisis periods. The partial adjustment model is used to examine the determinants of capital structure and the adjustment speed toward the optimal capital structure. The model is estimated using the Generalized Method of Moments (GMM) technique. The results indicate that growth opportunity, GDP growth and inflation have a positive relationship with leverage, whereas profitability, tangibility, and crises have a negative relationship. Moreover, income variability is found to have a negative effect on leverage for crisis periods. The results also show that capital structure behaviour of deposit banks in Turkey is in line with the pecking order theory. The findings indicate that the rate of adjustment to optimal capital structure for deposit banks in Turkey is 30% per year.