12 haftalık life kinetik antrenmanlarının 12-14 yaş eskrimcilerde hamle hareketi hızı ve bazı kinematik parametrelere etkileri
The effects of 12 weekly life kinetics trainings on attack movement speed and some kinematic parameters in 12-14 year old fencers
- Tez No: 598354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 12 haftalık life kinetik antrenmanlarının 12-14 yaş eskrimcilerde hamle hareketi hızı ve bazı kinematik parametrelere etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, yaş ortalamaları 12.9±0.25 olan Life Kinetik Grubu (LF, n=12), Kontrol Grubu (KG, n=12) olmak üzere 10 kız 14 erkek toplam 24 eskrimci gönüllü olarak katılmıştır. Çalışma protokolü, 12 hafta boyunca haftada 2 gün 20 dakikalık life kinetik antrenmanı programını kapsamaktadır. Çocukların boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçüldü. Motorik ve Kinematik özelliklerin tespitinde, 30 m sürat, t-çeviklik, y-denge, hamle hareketi hızı, squat sıçrama ve dikey sıçrama testleri uygulanmıştır. Bulgular: Veriler istatiksel olarak SPSS 23.0 paket programında yapılmıştır. Grup içi ön test ve son testler arasında farklılık olup olmadığını tespit etmek için Willcoxon T testi uygulanmıştır. İkili karşılaştırmada ortalamalar arasında fark olup olmadığını tespit etmek için Mann Whitney U testi kullanılmıştır. İstatiksel olarak anlamlılık düzeyi (p0.05). Y denge testi sonuçlarına bakıldığında, gruplar arası karşılaştırmada sağ ve sol ayak anterior, medial ve lateral denge sonuçlarında her iki grupta da istatiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilememiştir (p>0.05). Dikey sıçrama ve squat sıçrama testi sonuçlarına bakıldığında, gruplar arası karşılaştırmada istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilememiştir (p>0.05). Hamle hareketi hızı test sonuçlarına bakıldığında, deney grubunun ön test ve son test sonuçlarında istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p0.05). Gruplar arası farklar değerlendirildiğinde sadece hamle hareket hızında ve denge değerlerinde deney grubu ve kontrol grubu arasında farklılıklar tespit edilmiştir. Sonuç: 12-14 yaş grubu eskrimcilerde, 12 hafta boyunca life kinetik antrenmanı yapan grubun hamle hareketi hızı, t-çeviklik ve 30 m sürat testi sonuçlarına göre, deney gurubunun daha iyi performans ortaya koyduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate the effect of 12 weekly life kinetic training on movement speed and some kinematic parameters in 12-14 years old fencers. Materials and Methods: Twenty-four children (10 girls, 14 boys), Life Kinetic Group (LF, n = 12) and Control Group (CG, n = 12), with a mean age of 12.9±0.25, participated volunterly in the study. The study protocol included a 20-minute life kinetic training program 2 days a week for 12 weeks. Height and body weight of the children were measured. 30 m speed, t-agility, y-balance, movement speed, squat jump and vertical jump tests were performed to determine motoric and kinematic properties. Results: Statistical analysis was performed using SPSS 23.0 package program. Willcoxon T test was used to determine if there was any difference between pre-test and post-test in-group. Mann Whitney U test was used to determine whether there was a difference between the means in the paired comparisons. Statistical significance level was accepted as p 0.05). When the attack movement speed test results were examined, a statistically significant difference was found in the pre-test and post-test results of the experimental group (p 0.05). As a conclusion : In the 12-14 age group fencers, it was seen that the experimental group performed better according to the results of the move angle, t-agility and 30 m speed test of the group performing the kinetic training for 12 weeks.