Kur'an'da birey
Individual in the Quran
- Tez No: 598365
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI KARAŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma Kur'an'da“birey”konusunu din sosyolojisi açısından ele almaktadır. Bireycilik düşüncesinin temel mantığı olan“bireysel varoluş”Kur'an'ın yasakladığı veya engellediği bir husus değildir. Aksine Kur'an, insanları atalarının düşüncelerine tabi olmamalarını, düşünmelerini isteyen bir kitaptır. Kur'an'ın öngördüğü birey, özgür iradesini bir hedef ve amaç uğrunda kullanan, sorumlu bireydir. Çalışmanın teorik kısmı olan birinci bölümde, birey ve bireycilik kavramları üzerinde durulmuş, bu kavramların geçirdiği tarihi süreç Reformasyon Çağı ve Aydınlanma Çağı ile sınırlı tutularak anlatılmış, bireycilik düşüncesini tanımlamada kullanılabilecek özellikler verilmiş ve son olarak ta bireycilik ve modernite ilişkisine değinilmiştir. Çalışmamızın uygulama kısmı ise iki bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde bireyin Kur'an'daki konumu özellikleri ile tespit edilmeye çalışılmış, ikinci bölümde de inanç özellikleri bakımından Kur'an'da yapılan Mü'min, münafık ve kafir tiplemelerinin bireysel özelliklerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The notion of individual in Quran which taken about a task in this sdudy with respect of religious sociology. 'Individualist existence' which is the fundamental dialectic of individualism is not forbidden or impided issue by Quran on the contrary, Quran is the book invites people to think instead of believing to their ancestors'. In Quran as a concept of individual is described who uses his/her own free will for a certain purpose, is a responsible one as well. In the theoretical section of the study, 'individual and individualism' as a concept is emphasized and the evolution of the concepts in time is restricted to the periods of Reformation and Age of Enlightenment and additionally, the datas and particulars used for describing the idea of individualism are given and finally the relationship between the invidualism and modernism is referred. The implementation section of our study is devided into two parts. In the first part; the status of individual in Quran with the characteristics is established and in the second part; from the point of view faith properties in Quran such as believer, hypocrite, infidel and their characteristics are mentioned