Süt dişi başlangıç mine lezyonlarında p11-4 peptidin etkinliğinin ın vitro olarak değerlendirilmesi
An in-vitro evaluation of the effect of p11-4 peptide on initial enamel lesions of deciduous teeth
  1. Tez No: 598372
  2. Yazar: ŞEYMA EDİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE AKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde diş çürüklerinin başlangıç safhasında teşhis edilerek sürecin geri döndürülmesine yönelik uygulamalar önem kazanmıştır. Başlangıç mine lezyonlarının tedavisinde sıklıkla fluorid içeren ajanlar tercih edilmektedir. Son yıllarda gelişen teknoloji ve artan biyouyumlu materyal arayışı ile birlikte başlangıç mine lezyonlarının remineralizasyonu için mine matriks proteinlerini taklit eden kendiliğinden birleşen peptid P11-4 ile yeni bir biyomimetik yaklaşım gündeme gelmiştir. In vitro koşullarda yapılan bu tez çalışmasında kendiliğinden birleşen peptit P11-4' ün süt dişi başlangıç mine lezyonlarındaki remineralizasyon etkinliğinin, fluorid vernik ve ikisinin kombine uygulanması ile karşılaştırılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 40 adet süt ikinci molar diş bukkal yüzeyleri açıkta kalacak şekilde akrilik bloklara gömülmüştür. Her bir yüzeyde 3x3 mm' lik pencereler açıkta kalacak şekilde kalan diş yüzeyleri aside dirençli tırnak cilası ile kaplanmıştır. Bu pencerenin sol 3x1'lik alanı hiçbir işlem uygulanmadan kontrol grubu olarak tırnak cilası ile kapatılmıştır. Kalan yüzeylerde başlangıç mine lezyonları oluşturulmuştur. Lezyonların yarısına remineralizasyon ajanları uygulanmış ve diğer yarısı lezyonun ilk halini değerlendirmek üzere yine tırnak cilası ile kapatılmıştır.. Dişler rastgele her bir grupta 10 diş olacak şekilde 4 gruba ayrılmıştır. 1. gruba P11-4 (Curodont Repair, Credentis AG, Windisch, Switzerland), 2. gruba fluorid vernik (Clinpro White Varnish, 3M, United States), 3. gruba P11-4 ve ardından fluorid vernik ve 4. gruba P11-4 uygulamasından 24 saat sonra fluorid vernik uygulanmıştır. Örnekler yapay tükürük içerisinde saklanarak 1. ve 30. günlerde Mikro-BT cihazı ile mineral yoğunluğu analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, P11-4 ve P11-4 ile fluorid verniğin kombine uygulandığı gruplarda remineralizasyon alanı mineral yoğunluğu sağlam minenin yoğunluğundan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Ayrıca 30. gün değerlerinin tüm gruplarda 1.
Özet (Çeviri)
Practices intended for the diagnosis of caries at their early stage and reversal of the process, have gained importance today. Fluoride-containing agents are commonly preferred in the treatment of initial enamel lesions. With the advancing technology and increasing amount of search for bio-compatible materials, a new biomimetic approach involving the self-assembling peptide P11-4 mimicking the enamel matrix proteins has come to the forefront for the re-mineralization of early enamel lesions. This thesis paper aims to perform a comparative analysis under in-vitro conditions to study the efficacy of self-assembling peptide P11-4 in re-mineralization in initial enamel lesions of the deciduous teeth with respect to fluoride varnish application and combined application of the two. In this study, 40 deciduous second molar teeth were immersed in acryl dye with exposed buccal surfaces. 3x3 mm frames were left exposed on each surface and the remaining teeth surfaces were coated with acid-resistant nail polish. Left 3x1 area of this frame was coated with nail enamel as the control group without any processing. İnitial enamel lesions were formed on the remaining surfaces. Remineralization agents were applied to half of the lesions and the other half were coated with nail polish to assess the initial condition of the lesion. Teeth were randomly assigned to 4 groups with 10 teeth in each. Group 1 was subjected to P11-4 (Curodont Repair, Credentis. Windisch, Switzerland), Group 2 was subjected to fluoride varnish (Clinpro White Varnish, 3M, United States), Group 3 was subjected to P11-1 followed by fluoride varnish and Group 4 was subjected to P11-4 followed by fluoride varnish 24 hours later. The samples were preserved in artificial saliva and their mineral densities were measured on the 1st and 30th days using Micro-CT device. According to the findings of the study, remineralization area mineral density in groups that were subjected to P11-4 and combined application of P11-4 and fluoride varnish was statistically higher than the healthy enamel group.